Јавната бета верзија на iOS 16 може да биде одложена поради проблеми со стабилноста

La WWDC е веднаш зад аголот и ќе биде на отворањето кога Тим Кук и неговиот тим ќе ги претстават новите оперативни системи. Меѓу нив се iOS 16 и iPadOS 16, кои очигледно нема да доаѓаат со големи промени во дизајнот, туку со нови функции кои ја подобруваат интерактивноста на системот со корисникот. Сепак, нешто се случува во Купертино. Најновите информации укажуваат на Проблеми со стабилноста во бета верзијата на iOS 16. Ова би предизвикало доцнење во објавувањето на јавните бета Тоа може да доцни неколку недели.

Проблемите со стабилноста би го одложиле лансирањето на првата јавна бета верзија на iOS 16

Опремата на бета верзијата на оперативните системи на Apple е повеќе од подмачкана. Со години Apple ги објавува првите бета-верзии за програмерите на крајот од воведниот говор на WWDC. Во тоа време, само корисниците со претплата на Програмата за програмери на Apple можат да ги инсталираат тие бета-верзии на нивните уреди. Недели подоцна, со лансирањето на втората бета верзија за програмери, Apple ја отвора Јавната бета програма, лансирајќи ја својата прва верзија. До оваа програма може да пристапи секој корисник кој има компатибилен уред.

Поврзана статија:
Гурман предвидува поголем ангажман и нови апликации во iOS 16

Сепак, со iOS 16 се чини дека датумите ќе се променат. Најновите информации од Гурман посочи на што iOS 16 не е толку стабилен како што би сакал Apple. Најновите изданија на првата бета верзија за програмерите не се целосно стабилни и тоа би значело Јавната бета верзија ќе го одложи неговото објавување. Тоа е затоа што Apple не сака да ризикува да лансира масивни верзии во форма на јавна бета верзија бидејќи тоа би значело растурање на оперативен систем со понизок квалитет од посакуваниот.

Индикативните датуми ја ставаат првата бета верзија за програмерите на 6 јуни, втората две недели подоцна и третата во јули. Токму во оваа трета бета верзија за програмерите, Apple ќе одлучи да ја лансира својата прва верзија за Јавната бета програма. Разликата е во тоа што во други прилики Apple ја отвора својата јавна бета програма во втората бета верзија за програмери.

Ќе видиме дали конечно ќе успеат оние од Купертино да добијат стабилна верзија за враќање на вообичаениот календар или, напротив, имаме новости за iOS 16 бета верзијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.