Стандардно веќе нема Сири со женски глас, сега ќе треба да избереме помеѓу машки и женски

Siri

Никој не очекуваше и вчера Apple не изненади со лансирање на шеста бета верзија на iOS 14.5, следната одлична верзија на iOS 14 што меѓу другото ќе ни донесе можност за отклучете го вашиот iPhone дури и кога носиме маска благодарение на нашиот Apple Watch, или дури вчера видовме како Тие планираат повторна калибрација на состојбата на нашите батерии во iPhone 11. Но, да, има уште ... И има новости во врска Siri, и се чини дека сега кога и да треба да го конфигурираме нашиот iPhone од нула, ќе мораме одлучете кој стил на глас на Сири го сакаме, како и неговиот пол. Стандардната жена Сири заврши, сега треба да одлучиме. Продолжете да читате дека ви ги даваме сите детали за овие новости ...

Ако го користиме Сири во Македонски ќе имаме повеќе новости бидејќи ќе имаме и можност за изберете нови гласови на овој јазик. Различни гласови што се додаваат за да ги направат поинклузивни благодарение на различните акценти на англискиот јазик. И како што ви кажуваме, нема да има стандарден глас во нашиот уред при конфигурирање. Досега секогаш го имавме женскиот глас по дифолт и сега ќе бидеме тие што ќе одлучат дали ќе се определиме за едното или за другото. Одлична вест тоа им дава на корисниците поголема слобода на избор. 

Whatе видиме што ќе објават во следните бета верзии, доколку ги има ... Како што зборувавме во нашиот последен подкаст, би било чудно ако Apple ја објави последната верзија на iOS 14.5 една недела по објавувањето на најновата верзија што ги коригира грешките во iOS 14. Може да видиме нова бета верзија во следните недели пред последната верзија што дури пристигнува во месец април може да дојде на крајот на месецот. Ние ќе ве известиме и ќе ве известиме веднаш штом има официјално објавување од Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.