Џастин Сантамарија раскажува како Стив Џобс реагирал на FaceTime за прв пат

La Пандемија на ковид-19 Реалноста зад видео повиците се промени, а со нив и приврзаноста што ја имаме за нив. Всушност, десетици услуги за пораки веќе интегрираат видео повици како уште една функција во нивните апликации. Во случајот со екосистемот на Apple имаме FaceTime кој првпат се појави во јуни 2010 година на iOS. Оваа презентација беше направена Стив Џобс, основачот и поранешен извршен директор на Apple. Во интервју со поранешниот инженер на Apple, Џастин Сантамарија раскажува како Џобс реагирал на FaceTime кога првпат видел дека алатката работи со полн капацитет.

„Ќе ги натерам луѓето да ги серат панталоните“: Стив Џобс на FaceTime

Бев во канцеларијата на мојот шеф со тим ... а некој бил во друга канцеларија. Користевме четири компјутери кои беа подготвени да одиме, и се сеќавам дека бев информиран за тоа што се случи, преправајте се дека оди добро. Тоа е бета софтвер, неколку недели пред лансирањето... кога FaceTime го направи тој звук на woom, тогаш тој излезе од woom во 3D приказ, и се сеќавам дека Стив рече: „О Боже мој, ќе ги натерам луѓето да ги серат панталоните“.

Ова е реакцијата на Стив Џобс на првата верзија на FaceTime за која Џастин Сантамарија раскажува во Подкаст Techmeme Ride Home. Santamaría го предводеше инженерскиот тим на iPhone и создаде iMessage, FaceTime и концептот на зелени и сини пораки во Messages. Неговото време во Apple заврши во февруари 2013 година и тој се впушти во создавање на сопствена компанија наречена Future.

Поврзана статија:
Како да остварите FaceTime повик со уреди со Android или Windows

Во интервјуто погледнува како Џобс реагираше на првите бета-верзии на FaceTime. Очигледно слушајќи го познатиот зуи на FaceTime, Џобс виде навистина добра можност да иновира и да ги зближи луѓето преку неговите производи. Еволуцијата на услугата е позната во последниве години со групни видео повици, можност за остварување повици со корисници на Android или можност за споделување на екранот преку SharePlay.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Макеропроро dijo

    Па, со тоа колку добро работеше iChat на Mac, можеа да го подобрат и да ја избегнат гротескната работа да имаат време за лице и iMessage. Еден за видео и еден за пораки што може да ги има и двете на iChat!!!! Да Џобс, си ги посравме гаќите ама од бес на таква глупост!!!!