Ако имате iPhone 15… Ажурирајте на iOS 17.0.2 пред да префрлите податоци од вашиот друг iPhone!

iOS 17.0.2 на iPhone 15

Вчера Apple го објави iOS 17.0.1 за сите компатибилни уреди и iOS 17.0.2 за iPhone 15 во сите негови модалитети. Ова е ажурирање што решава проблеми и еден од нив поврзан со пренос на податоци од еден iPhone на друг со помош на iOS 17. Затоа Apple силно им препорачува на сите корисници на iPhone 15 ажурирајте на iOS 17.0.2 пред да се обидете да префрлите податоци од друг iPhone. Всушност, тие објавија водич за тоа што да правите на секој чекор, дури и ако сте се обиделе да ги префрлите податоците и сте оставени со јаболкото заглавено на црн екран.

Ажурирајте го вашиот iPhone 15 на iOS 17.0.2 пред да го префрлите вашиот стар iPhone

Apple преку iOS нуди опција за пренос на податоци од стариот iPhone на нов да се обиде да изгуби што е можно помалку информации. Сепак, iOS 17 има внатрешна грешка што понекогаш доведува до грешки при обидот да се изврши трансферот. Затоа Apple вчера објави неколку ажурирања на своите уреди, вклучително и iOS 17.0.2 специјална верзија за iPhone 15.

iOS 17.0.1
Поврзана статија:
Apple лансираше iOS 17.0.1, iPadOS 17.0.1 и iOS 17.0.2 верзија за iPhone 15

Доколку имате iPhone 15 и сте го започнале процесот на инсталација, голема е веројатноста дека при инсталацијата Самиот iOS ќе ве извести дека има ажурирање. Многу е важно да го направите тоа пред да продолжите со инсталацијата за да избегнете грешки поврзани со пренос на податоци од друг iPhone. Ако не се појави известувањето дека има ново ажурирање, веројатно е дека е во процес Јаболкото се појавува на црна позадина. Ова Еве што ни кажува Apple да направиме за да ја решиме грешката:

 1. Поврзете го вашиот iPhone 15 со вашиот компјутер преку кабел
 2. Притиснете и брзо отпуштете го копчето за јачина на звук. Притиснете и брзо отпуштете го копчето за намалување на јачината на звукот. Потоа, притиснете и задржете го страничното копче (заклучување).
 3. Продолжете да држите додека се појавува логото на Apple и не пуштајте додека не се појави слика од компјутер и кабел. Ќе бидете во режим за обновување.
 4. На вашиот компјутер, пронајдете го вашиот нов iPhone во Finder или iTunes.
 5. Изберете Врати кога ќе ја видите опцијата за обновување или ажурирање.

Прво директно ќе се ажурираме на iOS 17.0.2 бидејќи во реставрацијата ќе пристапиме до најновата верзија. Ако не, ќе продолжиме со инсталирање на нашиот iPhone како нов iPhone и „Пренеси податоци подоцна“ и ќе го ажурираме iPhone како и обично: Поставки> Општо> Ажурирање на софтвер и ќе се појави iOS 17.0.2.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.