Амазон ја отстранува продавницата Ауки по лажниот скандал со позитивен преглед на купување

Пред неколку дена SafetyDetectives откриа случај на позитивни критики на Амазон, во кој некои компании ги нудеа своите производи бесплатно во замена за лажни позитивни критики. Еден од производителите кои беа дел од оваа парцела е Aukey, еден од производителите на додатоци за производите на Apple што понудија најдобра вредност за парите. Другите производители, како што се Викстинг, MPow и Tacklife, исто така, би можеле да бидат засегнати од овој заговор на лажни позитивни критики, но засега тие се уште се достапни на Амазон.

Според SafetyDetectives, луѓето кои дале лажни позитивни критики ги купиле производите на Амазон и неколку дена откако испратиле скриншот со позитивната рецензија што ја објавиле, тие ја добиле износот на производот што го купиле на нивната сметка во PayPal.

Деталите за оваа мрежа се откриени по кршење на податоци што откри повеќе од 13 милиони записи еквивалентни на околу 7 GB кои беа изложени на серверот ElasticSearch без никаква криптирање или лозинка. Во пораките што се филтрирани во овие дневници, има лични податоци на луѓе кои напишале погрешни прегледизаедно со вашата адреса на PayPal, плус сите продавачи кои ја користат оваа Амазон казнета за небрежност.

Производителите контактираа потенцијални прегледувачи на производи, прашувајќи дали сакаат да се приклучат на програмата за наградување на тестер, во замена за позитивен преглед. Тие користат професионален јазик за да да не предизвикува сомнежи кај клиентите и со тоа да ги спречи да контактираат со Амазон.

Aukey

Ако моментално барате Ауки на Амазон, ќе видите како сите производи се повлечени. Исто така, продавницата што ја имаа на Амазон исто така не е достапна. Последниот облог на овој производител за екосистемот Епл беше серија полначи компатибилни со технологијата МагСафе, иако тие немаа сертификат за Епл.

Што ќе се случи со сите клиенти кои купиле некој од вашите производи?

Најверојатно Амазон го презема и продолжува да го враќа износот на набавките кога некој од нејзините производи ќе престане да работи, сè додека е под гаранција. И ова го кажувам свесно. Една и пол година откако купија слушалки за мојот син, тие престанаа да работат. Контактирав со Амазон и тие ми рекоа дека бидејќи производителот престанал да продава преку Амазон, не можат да ми испратат нова единица, па продолжија со враќање на парите што ги платив за слушалките.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.