Amazon Echo Auto преглед: добро, но со ограничувања

Тестиравме новиот Amazon Echo Auto, уред што Алекса ни го носи на нашето возило, нудејќи ни неколку интересни функции и гласовна контрола, но со многу ограничувања поради сопствениот дизајн и ограничувањата на Apple. Дали сакате да знаете што може и што не може да стори? Па, ние го објаснивме тука.

Сè што ви треба

Овој Amazon Echo Auto вклучува во кутијата сè што ви треба за негова инсталација и работа. Во овој поглед, не можете да ставите ниту еден хит на Амазон, што Покрај самиот уред, тој вклучува и магнетна подлога за поставување во решетката за вентилација и полнач за запалка за автомобил што вклучува две USB порти за полнење, доста детал. Ги имаме и потребните кабли: USB до microUSB за да се поврземе со полначот и Jack кабел за да го поврземе со системот за звучници на нашето возило доколку нема Bluetooth систем за пренос на аудио. Нема да мора да купиме дополнителни додатоци за оваа Ехо Ауто, и тоа денес е нешто необично.

Самиот уред е мал, со многу едноставен дизајн. Копче за негово исклучување, друго рачно повикување на Алекса, конектор microUSB (Amazon сè уште се спротивставува на USB-C) и приклучок Jack. Во предниот дел ќе најдеме осум дупки што се микрофони, за да може ова Ехо Авто да нè слуша. Зошто осум микрофони? Бидејќи внатре во автомобил обично има секогаш бучава од деца, климатизација, музика ... и не ни е лесно да се слушнеме, но ова ехо ауто вистината е дека се однесува доста добро и добро го препознава нашиот глас.

Bluetooth или кабел

Amazon Echo Auto може да се поврзе со нашето возило преку сопствениот Bluetooth на автомобилот или преку кабел во оние возила чиј Bluetooth не се користи за пренос на аудио, или едноставно го нема. Исто така, ќе се поврзе со нашиот iPhone преку Bluetooth и ќе биде од нашиот паметен телефон кој ќе ја добие потребната интернет-врска за нашата работа. Односно, на овој Echo Auto му е потребен поврзан паметен телефон за да функционира, тој нема своја поврзаност.

Ајде да го користиме системот што го користиме, конфигурацијата е прилично едноставна и останува да ги следиме чекорите наведени во апликацијата Алекса на нашиот iPhone, како што можете да видите на видеото што го придружува написот. Откако ќе се следат сите чекори, сега можеме да ја користиме Алекса за да дадеме наредби што сакаме да ги почитува, и сите одговори ќе бидат слушнати преку аудио системот на нашето возило.

Не е CarPlay, тоа е Amazon Echo

Во многу написи и видеа видов како овој Echo Auto се споредува со CarPlay или Android Auto, што е голема грешка што сè што прави е да создаде очекувања што овој уред не може да ги исполни. Amazon Echo Auto изгледа како CarPlay како изгледа лосос за пилешко, и ова не е претерување. Ако треба да наликува на уред, тоа е Amazon Echo што го имате дома, со кој има многу сличности (повеќето) плус некои свои карактеристики, бидејќи е наменет да се користи во автомобилот, но ништо повеќе . И не го велам ова како негативно, не е дека не личи на тоа што не го достигнува нивото, едноставно не личи на тоа затоа што не е негова цел.

Имањето Алекса во вашето возило има многу предности, сите можете да ги замислите откако ќе користите виртуелен асистент дома. Од избор која музика сакате да ја пуштите во вашето возило до барање подкаст, слушање интернет радио, добивање информации за временските услови или резиме со најновите вести од вашата омилена радио станица. Може да ни кажеме да не однесеме на одредено место, но бидејќи нема екран, тој го користи нашиот iPhone за тоа. Овде можеме да видиме едно од ограничувањата за користење Алекса со iPhone: апликацијата Мапи не се отвора директно, но мора да кликнеме на известувањето што се појавува на нашиот екран, нешто што не се препорачува додека возиме. Можеме да остваруваме повици, но да не испраќаме пораки или да ни го читаме WhatsApp што го примаме или да ги испраќаме.

Зошто да користите Алекса кога имате Сири?

Amazon Echo Auto не прави ништо што не може да се направи со Siri, што е повеќе, Siri може да направи повеќе работи отколку Alexa со нашиот iPhone, како читање на нас пораки, нивно испраќање или директно отворање мапи со упатства за нашето патување. Со Echo Auto треба да кажете „Алекса“, со iPhone треба да кажете „Еј Сири“ или да го притиснете наменското копче на воланот, тоа е единствената разлика. Покрај тоа, кај некои возила имате волан со наменско копче за повикување на асистентот на вашиот паметен телефон, се додека тој е поврзан со Bluetooth-от на автомобилот. Која е поентата на ова Ехо Авто? Да, постојат неколку ситуации во кои овој уред може да биде многу интересен.

Првиот е дека вашето возило нема Bluetooth или не е способно да пренесува аудио (само повици), бидејќи користејќи го кабелот Jackек (ако вашето возило има помошен влез, се разбира) ќе добиете не само виртуелен асистент, туку исто така ќе ја слушате вашата музика преку звучниците за автомобили и ќе имате hands-free, сите со еден и мал уред со многу интересна цена. Вториот, дека го немате тоа копче на вашиот волан за виртуелниот асистентБидејќи повикувањето на Сири додека возите додека слушате музика или има бучава во кабината е навистина комплицирано со користење на „Еј Сири“ и ова Ехо Авто ве слуша многу подобро од вашиот iPhone благодарение на осумте микрофони што ги вградува. Третото, дека толку многу ја мразиш Сири, што сакаш да ја заборавиш и потрошете ја цената на овој Echo Auto за да го сторите истото (уште помалку) користејќи Alexa.

Мислење на уредникот

Amazon Echo Auto е многу интересен уред за многу корисници кои сакаат да донесат виртуелен асистент на своето возило, на кој му недостасуваат најмодерните системи кои веќе ги вградуваат овие функции. Но, пред да купите, би им препорачал на оние што размислуваат за тоа да видат дали можат да го сторат истото со Сири, бидејќи сигурно многумина не се свесни за тоа. Ако вашиот случај е еден од трите што ги спомнав во претходниот став, Сигурен сум дека овој уред ви изгледа одлично и 59,99 евра кои ги чини Амазон (линк) изгледаат повеќе од заслужени.

Амазон Ехо Авто
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
59,99
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Предности
  Уредник: 80%
 • Ракување
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Мал и добро изграден
 • Добро препознавање на говор во бучни средини
 • Bluetooth или приклучок кабел
 • Конфигурирање е многу лесно

Contras

 • Ограничувања на Алекса на iOS

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.