Аналитичарот на трета страна на „Епл“ вели дека помалиот „Ајфон“ нема да и помогне на компанијата

Производство на iPhone

Geneин Мунстер од Пајпер affафри, верува во гласините за новиот низок iPhone со помал екран, навистина не би значел многу за Apple, и покрај фактот дека се чини дека постои голема побарувачка од постојните корисници на паметни телефони за екрани помали од 5 инчи.

Во белешката објавена во петокот, Мунстер напиша податоци што укажуваат на тоа Apple може да работи на нов 4-инчен уред за објавување следната година, потврдувајќи некои од претходните извештаи за помалиот модел на iPhone, што може да се нарече iPhone 6c.

Истата белешка сподели и интерна анкета на Пајпер affафреј, откривајќи дека повеќе од 20% од корисниците на паметни телефони велат дека претпочитаат големина на екран од 4 инчиs, што покажува дека е оптимална големина за паметните телефони. IPhone 5s имаше 4-инчен екран, додека iPhone 6 и 6 Plus се опремени со 4,7-инчен, односно 5,5-инчен екран.

Но, Минстер даде три причини зошто мисли така помал iPhone навистина не би му помогнал на Apple на значаен начин:

 • Потрошувачите навистина не сакаат најмали уреди: Мунстер пишува дека 20% од корисниците на паметни телефони кои рекле дека претпочитаат 4-инчни екрани, тоа е едноставно затоа што сè уште користат постари модели на iPhone. Тој верува дека штом ќе се надградат во модел од 4,7 инчи, ќе сфатат дека нивното вистинско присуство во џеб нема да промени толку многу. Всушност, 58,4% од интерните испитаници посочиле дека или најголемиот iPhone 6 или 6 Plus има совршена големина на екранот.
 • Луѓето не се грижат за разновидноста на боите: Мунстер вели дека главната карактеристика на iPhone 5c, последниот низок модел на iPhone, беше неговата разновидност на бои. Но, тоа се покажа каконепожелно за повеќето потрошувачи«, Затоа што многу од нив тие ги користат своите телефони со корици. Единствениот фактор што може да ја поттикне продажбата на iPhone 6c е неговата помала големина, за која тој смета дека не е важна.
 • Не би било ефтино: Во претходните извештаи за iPhone 6c тие истакнаа дека не само што ќе биде помал, туку и поевтин, со по цена од околу 450 долари по уред. Но, Мунстер забележува дека стандардите на „Епл“ се превисоки за да ја намалат цената толку ниско, а тоа би било „промена во филозофијата на„ Епл “. IPhone 5c имаше почетна цена од 549 долари.

„Реалноста е дека уредот е вистински или не е важно. Не би очекувале „Епл“ да продаде значително повеќе уреди „Ајфон 6ц“ од типичниот модел од ниската класа и дека не се очекува ниту маргините да бидат значително различни “.

Од KGI, Минг-Чи Куо, врвниот аналитичар на „Епл“, во четвртокот напиша дека помал модел на iPhone може да има некои исти компоненти како моделите iPhone 6s, вклучувајќи го и процесорот А9. Тој напиша дека може да има цена од 400 до 500 американски долари, насочувајќи се кон пазарите во развој и пониски буџетски клиенти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Paco dijo

  Дали на Епл му треба помош? Каков наслов ...

 2.   подготвува dijo

  Како 400 или 500 УСД да се нешто достапно на пазарите во развој. На пример, во Уругвај, iPhone 5c денес чини помеѓу 380 и 420 УСД.

 3.   хорхе3956 dijo

  Забавен сум од тоа колку се тоталитарни овие три до четврти аналитичари ... ние треба само да ја завршиме нивната анализа со: РЕКАМ.
  Јас самиот имам iPhone 6s и ми недостига големината на 5s, ако во јануари издадоа iPhone 6c со иста големина како 5s но со сегашен хардвер, ги продавам моите 6s и го купувам, без двоумење! И како мене, повеќе од една што знам, но ништо, подготвениот дежурен одлучи дека не постоиме, дека сите претпочитаме панталони и телефони да ги користиме со две раце ... добро, гледањето е верно.