Апелот на „Епл“ да избегне плаќање 838 милиони на „Калтек“, не е прифатен

Калтех

Минатиот јануари беше објавена пресудата на поротата за едно од многуте судења со кои Apple се соочува буквално секоја година. Тужба за патент што започна во 2016 година y не беше троен патентНо, од Калтек, Технолошки институт во Калифорнија.

El пресуда на поротата, и тоа го ратификуваше судијата, осуден на плаќање на Епл и Бродком, 1.100 милиони долари заеднички (838 милиони Епл и остатокот Бродком). За изненадување, адвокатите на „Епл“ поднесоа жалба.

Оваа жалба бараше износите што беа искористени за пресметување на надоместокот што треба да се плати тие ќе преиспитаат, барање кое конечно беше неуспешно и двете компании ќе треба да ги платат износите договорени минатиот јануари во пресудата, без можност за намалување.

Jирито го пресмета компензацијата врз основа на бројот на уреди што користете ги патентите Caltech што Apple ги објави на пазарот и тоа ги вклучуваше и iPhone, како iPad, Apple TV, Macs, аеродромот, па дури и HomePod (додаден подоцна на барање).

За време на судењето, тој изјави дека тие не го прекршиле патентотНаместо тоа, тоа беше Бродком, производител на чипот, сепак, жирито откри дека Епл е свесен за употребата на технологијата на Калтек и ја користи без да постигне претходен договор со Калифорнискиот институт за технологија.

Чипот поврзан со оваа тужба е оној што се однесува на Wi-Fi конекциите и нивното работење во одредени средини и ситуации. Во моментов, не знаеме дали адвокатите на Apple имаат предвид презентираат друг вид жалба да се обидат да го намалат износот на казната или ако тие на крајот ќе го прифатат и да се фокусираат на други судски спорови со кои Apple постојано се соочува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.