Овогодинешниот iPhone сепак доаѓа со истиот кабел и полнач

Содржина на кутијата на iPhone XS

„Епл“ вчера ја претстави во Купертино, во театарот „Стив sобс“ во „Епл парк“, новата палета на „Ајфон“. Оваа 2018 година имаме три нови модели со дизајн на iPhone X. Тоа се iPhone XS, iPhone XS Max и iPhone XR кои, И покрај гласините со месеци, тие сè уште немаат брзо полнење или USB-C полначи од каков било вид во кутијата.

Theе се сетите од презентацијата на iPhone X, iPhone 8 и iPhone 8 Plus дека Apple во своите модели за прв пат воведе брзо полнење (и безжично). Ова брзо полнење со капацитет до 50% за 30 минути бара USB-C полнач (како оние во MacBook и MacBook Pro) од најмалку 18W, кабел USB-C до Lightning и дека iPhone е компатибилен.

Откако видоа дека е потребно да се купат додатоци одделно за да уживаат во ова брзо полнење, многумина се осмелија да го кажат тоа претстојните модели на iPhone би ги вклучиле. Но, тоа не било случај. IPhone XS, iPhone XS Max и iPhone XR доаѓаат со ист USB-A долг век на траење од еден метар, заедно со USB-A полнач од 1W., истиот што го носеа со години. Значи, сè уште немаме директно полнење директно надвор од кутијата и време е да се оди на каса.

Исто така, исто како што цветаат полначите USB-C, а ние имаме и ефтини, кабелот USB-C до молња, засега, мора да биде официјалниот од Apple. Може да биде 1 или 2 метри за 25, односно 39 евра.

Друга гласина што не е исполнета и која беше помалку конзистентна, но дека серверот очекуваше со поголем ентузијазам беше тоа Ајфони, директно, имаа USB-C конекција наместо Молња (како MacBook и MacBook Pro).

И покрај фактот дека многумина користат и потрошиле пари на додатоци неопходни за брзо полнење, вистината е дека USB-A полначите доминираат на пазарот и, во моментов, iPhone кој вклучуваше само USB-C кабел ќе ги принуди луѓето да купат USB-A до Lightning кабел.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.