Наскоро ќе се поправа iPhone со скршен Face ID

Добри вести за сите оние корисници кои имаат iPhone со Идентификацијата на лицето е скршена. Apple конечно успеа да произведе комплет за поправка на камерата TrueDepth и на тој начин да може да го замени во оние терминали на кои е оштетена.

Досега не можеше да се санира. Мораше да го смени целиот екран. Ако функцијата Face ID се расипе и вашиот iPhone е под гаранција, совршено, Apple би го заменил за друг терминал и проблемот е решен, но ако гарантниот рок веќе бил истечен, единственото решение е сменете го целиот екран. Се чини дека тоа ќе се промени за неколку дена.

Според внатрешната белешка на Apple, продавниците за малопродажба на Apple и овластените сервиси за поправка наскоро ќе можат да поправат iPhone XS или подоцна на кој е скршен Face ID. Досега тоа не беше остварливо и мораше да се замени целиот екран.

Тоа е затоа што наскоро ќе има нов дел за поправка во официјалниот каталог на резервни делови на Apple. Тоа ќе биде а Модул за предна камера TrueDeph кој ги содржи сите делови од камерата и сензорот за идентификација на лице и на тој начин може да се замени за оштетениот модул.

Белешката исто така објаснува дека споменатиот модул ќе биде компатибилен само со iPhone XS и подоцна, така што првиот iPhone што излезе на пазарот со Face ID, iPhone X.

Во моментов тоа е само еден внатрешна информативна белешка од компанијата, затоа немојте утре да одите во вашата продавница на Apple барајќи таква поправка затоа што само ја прочитавте овде. Ќе треба да почекаме неколку дена за да имаат доволно залихи од споменатиот дел и тој да биде оперативен во каталогот на резервни делови на Apple.

Ако веќе некое време ви е скршен Face ID, издржете уште неколку дена и наскоро ќе можете да отидете во Apple Store или во официјална продавница за поправка и да го поправите вашиот iPhone. Но, не заборавајте прво побарајте буџет, да не ве чини јаката повеќе од кучето...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.