Божиќните светла можат да влијаат на вашата Wi-Fi врска

Божиќни светла

Со доаѓањето на Божиќ, многу градови имаат тенденција да го трошат целиот буџет на осветлување што го заштедиле во текот на целата година украсување на нивните градови и градови: Божиќни фигури и дрвја, светла низ улиците. Но, во нашите домови се случува практично исто како и надвор, со елката, светлата на прозорецот до доцна во ноќта, типичната сцена на раѓањето ...

Кога ќе дојде Божиќ, се чини дека нашата интернет-врска се забавува, но Ние му го припишуваме на фактот дека мрежата може да се заситува бидејќи многу луѓе сакаат да стапат во контакт со роднини кои се во странство и прекумерно да користат видео повици на Skype, нешто што не треба да влијае на брзината на нашата врска, но ние тоа го сметаме за добро, тоа е тотално Божиќ.Па, нема да биде. Според последниот извештај на една британска телекомуникациска компанија, „Офком“, наведува дека како што се приближува Божиќ, брзината на Интернет кај корисниците што користат Wi-Fi конекција е забавена поради Божиќните светла. На сите им е познато дека микробрановите, електричните уреди, безжичните телефони, уредите со Bluetooth, па дури и секоја контрола на безжична конзола може да влијае на квалитетот на нашиот сигнал Wi-Fi.

Дури и да ги знаеме сите уреди што влијаат на квалитетот на сигналот, ние сме посветени секоја година да поставете ја сцената на раѓањето и елката покрај врската со рутерот и исто така украсете ја со 300 светла во боја тоа трепка менувајќи ја бојата. Кога ќе ја ставите елката или сцената на раѓањето, обидете се да не ја ставате во близина на рутерот или во опсегот од каде што се наоѓа компјутерот што го користите за да се поврзете на Интернет. Ако нема друга опција, ќе видите како брзината на врската претрпува доволно проблеми со брзината.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Liz11 dijo

    Колку глупости за Бога, да видам дали светлата сега емитуваат во опсег од 2,4 или 5ghz