Брзо копирајте и зачувајте фотографии и текст со iOS 15 Drag & Drop

iOS 15 Тоа е оперативниот систем на компанијата Купертино што доби најмногу критики во последниве години, нема неколку корисници кои го надминаа ова ажурирање како „мала иновација“, всушност, стапките на преземање на iOS 15 се токму најмалку популарни во меморијата. Сепак, реалноста е дека iOS 15 вклучува многу нови функции што ни го олеснуваат животот.

Ви покажуваме како да користите Drag & Drop во iOS 15, функција која ви овозможува да копирате и залепите текст помеѓу апликациите, како и да преземате повеќе фотографии од Safari. Со овие едноставни трикови ќе можете да го користите вашиот iPhone или iPad како вистински професионалец.

Копирајте и залепете текст со Влечи и пушти

Една од помалку коментираните функции на Drag & Drop е токму онаа на копирајте и залепете текст, и ми се чини токму најкорисно. Копирањето и залепувањето текст користејќи Drag & Drop е многу лесно, ви покажуваме:

 1. Изберете го текстот што сакате да го копирате, и целосни текстови и реченици. За да го направите ова, допрете двапати на текстот и поместете го селекторот.
 2. Сега притиснете силно / долго на текстот (3D Touch или Haptic Touch).
 3. Кога ќе го изберете, без да го отпуштите, лизгајте го нагоре (повлечете нагоре).
 4. Сега со другата рака можете да се движите низ iOS, и со користење на долната лента и со одење до саканата апликација, без да го ослободите текстот.
 5. Сега изберете го полето за текст на апликацијата што ја сакате и кога иконата (+) ќе се појави со зелена боја, ослободете ја

Така лесно може да копирате и залепите текст помеѓу различни апликации.

Копирајте и залепете фотографија со Drag & Drop

Друга од големите можности на iOS 15 Drag & Drop системот е токму онаа на да можеме да ги земеме и донесеме фотографиите до апликациите што н interest интересираат на лесен начин.

 1. Изберете ја фотографијата што сакате да ја копирате. За да го направите ова, притиснете силно / долго на фотографијата (3D Touch или Haptic Touch).
 2. Кога ќе го изберете, без да го отпуштите, лизгајте го нагоре (повлечете нагоре).
 3. Во тоа време, ако сакате, можете да додадете повеќе фотографии со допирање на нив со другата рака.
 4. Сега можете да се движите низ iOS, користејќи ја долната лента и одете до саканата апликација, без да го испуштите текстот.
 5. Сега изберете ја апликацијата каде што сакате да ја копирате фотографијата или сетот фотографии и кога иконата (+) ќе се појави со зелена боја, ослободете ја.

Преземете повеќе фотографии од Safari

Ова ми се чини без сомнение една од големите функционалности, и тоа е тоа ќе можете да преземате онолку фотографии колку што сакате од Safari без да морате да ги преземате една по една.

 1. Одете на „Слики на Google“ и побарајте што сакате. За да го направите ова, притиснете силно / долго на фотографијата (3D Touch или Haptic Touch).
 2. Кога ќе го изберете, без да го отпуштите, лизгајте го нагоре (повлечете нагоре).
 3. Во тоа време, ако сакате, можете да додадете повеќе фотографии со допирање на нив со другата рака.
 4. Сега можете да отидете директно до апликацијата Фотографии на iOS, и преку Мултитаскинг и директно од Отскочна штица. Запомнете, без објавување на копираните фотографии.
 5. Сега изберете ја апликацијата каде што сакате да ја копирате фотографијата или сетот фотографии и кога иконата (+) ќе се појави со зелена боја, испуштете ги копираните фотографии во апликацијата Фотографии.

Исклучително едноставен овој нов трик за преземање многу фотографии одеднаш во iOS 15.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.