Вака би изгледале графичките контроли на почетниот екран на iPad

iOS 14 беше голема промена во динамиката што ја водеше Apple во последните години. Недвижниот распоред на почетниот екран е скршен од самиот почеток на iOS за да се направи место за графички контроли на почетниот екран. Креативноста на корисниците и висината на видот од страна на развивачите сега се скапоцен камен во круната на прилагодувањата во iPhone и iPod Touch. Како и да е, овие вести не стигнаа до iPadOS. Додатоците за почетниот екран за iPad-а ќе треба да почекаат. Во меѓувреме, можеме замислете ја интеграцијата на оваа новина благодарение на некои концепти.

iPadOS 15 со додатоци за почетен екран

Постојат две големи нови функции во iOS 14 кои не достигнаа iPadOS 14. Прво, на пристигнување додатоци на почетниот екран. Од друга страна, имаме библиотека со апликации лоцирана во крајниот десен дел од екранот. Персонализацијата на почетниот екран достигна друго ниво со можност за отстранување на апликациите од екранот за да го конфигурирате уредот по ваш вкус, осигурувајќи дека апликациите како такви ќе останат во библиотеката со апликации.

Овој концепт iPadOS 15 креиран од корисникот Подобар компјутер на Youtube го покажува резултатот како би гледале графички контроли на почетниот екран на iPad. Во моментов, графичките контроли што можеме да ги имаме на iPad се наоѓаат на левата страна на екранот. Сепак, новина ќе биде што овие елементи можат да бидат вметнати помеѓу иконите на почетниот екран како што тоа го прават во iOS 14. Исто така, левиот дел од графичките контроли ќе остане во iPadOS 15 и може да коегзистира со доаѓањето на можноста за вметнување додатоци помеѓу апликациите.

Многу е веројатно дека iPadOS 15 ги носи сите овие новости со себе и тие се прилично слични на она што можеме да го видиме во концептот. Ова е затоа што идејата не е оригинална, но ние веќе имаме доказ за патент за тоа како тие го носеле на iOS и најверојатно ќе биде пренесен на оперативниот систем iPad следната година. Сепак, ќе мора да почекаме до јуни 2021 година за да се осигураме дека почетниот екран на iPad конечно достигнува повисок степен на прилагодување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.