Вака работи Интеркомот со HomePods

Функцијата Интерком е една од новите функции на HomePod и Објаснуваме како е конфигуриран и користен од нашиот HomePod, iPhone и Apple Watch за да можат брзо да испраќаат говорни пораки во нашата куќа.

Барања

За да ја користите оваа нова функционалност, потребно е да имате барем еден HomePod дома. Не е ексклузивна функција на звучникот на Apple, но без него не може да се активира. Што повеќе вашите уреди треба да се ажурираат на најновата достапна одбивност за iOS (iOS 14.2 минимум). Откако сè е конфигурирано, можете да го користите на вашиот iPhone, iPad, Apple Watch, HomePod, HomePod Mini, па дури и во автомобилот преку CarPlay.

Поставки за домофон во апликацијата Home

конфигурација

Конфигурацијата е направена од апликацијата Home, внесување на поставките за вашиот дом и пристап до функцијата Интерком. Таму можеме да избереме кога сакаме да ги примаме пораките што се испраќаат (никогаш, само кога сме дома или секогаш), кој може да ни испраќа пораки и кои HomePods ќе се користат со оваа функција, во случај да има такви што ги сакаме да се изостави (оној во спалната соба, на пример). Нема многу опции и тие се прилично едноставни, така што конфигурацијата е многу едноставна.

Користење на домофон

На видеото можете да видите во живо како работи Интеркомот, помеѓу HomePods, со iPhone и со Apple Watch. Многу е едноставно и да испраќате пораки и да одговарате на нив, само треба да земете предвид ако сакаме пораката да биде за секого или само за одредена просторија, за која мора да ја наведеме. Ако испратиме порака до просторијата и ни одговорат, одговорот ќе оди само во просторијата за потекло, ако тоа беше порака за секого, одговорот ќе биде за секого. Како можеме да ја испратиме пораката? Не постои единствен израз, можеме да користиме неколку, како овие примери:

  • Прашајте во главната спална соба кога е подготвена вечерата?
  • Кажете во кујната Како оди храната?
  • Интерфон За миење на забите и во кревет

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.