Вака треба да ја заштитите батеријата на вашиот iPhone во лето

Батеријата е несомнено елементот кој најмногу трпи од високите температури типични за оваа сезона. Ако нè читате од северната хемисфера и сте во лето, треба да знаете низа основни поими кои ќе ви помогнат да ја одржувате батеријата на вашиот iPhone во добра состојба, а со тоа и да го продолжите нејзиниот корисен век.

На овој начин, Сакаме да ви ги дадеме основните совети за заштита на батеријата на вашиот iPhone во лето кои ќе ви помогнат да го извлечете максимумот од тоа. Откријте ги кај нас, бидејќи веројатно не сте знаеле многу од овие трикови и сега нема да можете да живеете без нив, дали сте подготвени?

Автоматска осветленост, ваш голем сојузник

Додека повеќето корисници имаат вклучено автоматско осветлување, сè уште има многу други кои се претпазливи за оваа функција. Никогаш нема повеќе смисла отколку во лето. Изложеноста на моќни извори на светлина нè тера да користиме моќ на осветленост која, како општо правило, е повисока од она што е навистина неопходно. Во овој случај, ви препорачуваме да ја активирате автоматската осветленост, на овој начин сензорот за осветленост на нашиот iPhone ќе ги земе предвид условите на околината и ќе избегне целосно непотребна потрошувачка на енергија.

За да го направите ова, ќе одиме во Поставки > Пристапност > Екран > Автоматска осветленост, за да се увериме дека ја овозможивме оваа функционалност. Можеме да го користиме и пребарувачот на апликации подесувања за побрзо локализирање на оваа функционалност.

Ако, напротив, цениме дека работата на автоматската осветленост не е соодветна, секогаш можеме да ја прилагодиме или калибрираме, за тоа:

 1. Исклучете ја автоматската осветленост
 2. Одете на целосно темно место и намалете ја осветленоста на минимум
 3. Сега во подесувања повторно изберете автоматска осветленост

На овој начин ќе ја калибрираме осветленоста така што во ситуации на апсолутна темнина осветленоста е на минимум. Ќе видиме како оваа функционалност беспрекорно ќе ја изврши својата задача.

Темен режим, други основни поставки

Иако Dark Mode е главно дизајниран за услови на слаба осветленост, реалноста е дека ќе ни биде многу полесно да ја читаме содржината што ни ја прикажува уредот во Dark Mode кога сме изложени на прилично моќни извори на светлина. Исто така, самиот iPhone ќе има корист од фактот што нема да мора да ја поставува моќта на осветлување на максимум на екранот за да можеме да видиме нешто на бела позадина.

Фејсбук Месинџер во мрачен режим

За сето ова, наша препорака е во најтешките месеци од летото, трајно да го приспособиме Dark Mode. За да го направите ова, одете на Поставки > Екран и осветленост > Темен изглед > Автоматско исклучување.

Така, Темниот режим ќе биде трајно активиран и ќе се погрижиме содржината да ја прикажуваме на најправилен начин на отворено. Ова во голема мера ќе има корист од автономијата бидејќи OLED екраните како оној на iPhone ги исклучуваат пикселите што прикажуваат црно, и затоа, ќе можеме да одржуваме многу постабилна температура на користење, бидејќи прилагодувањето на осветленоста до максимум е една од функциите што најмногу го загрева нашиот iPhone и пропорционално троши повеќе батерија.

Избегнувајте безжично полнење и брзо полнење

Безжичното полнење е огромен сојузник, благодарение на него го оставам мојот iPhone секој ден на неговата поддршка за MagSafe секоја вечер и заборавам да правам што било друго. Пристаништето Lightning го цени тоа, но во лето ова може да биде исклучително негативна точка, особено ако зборуваме за простории кои не се соодветно уредени.

Безжично полнење Несомнено е еден од надворешните агенси кои можат да ја зголемат температурата на нашиот iPhone, нешто што е многу штетно за батеријата..

Истото се случува и со брзото полнење во случај да не го правиме тоа на соодветно уредени места. Така, Ви препорачуваме во текот на овие месеци да избегнувате по секоја цена да користите безжично полнење во автомобилот, кујната или плажата. бидејќи резултатот може да биде фатален на ниво на деградација на батеријата, нешто што веројатно можеме да го цениме со доаѓањето на новиот оперативен систем во текот на месец септември.

Повеќе од докажано е дека безжичното полнење и брзото полнење се штетни за распаѓање на батеријата, иако во многу случаи неговата употреба нè компензира.

Приспособете ги поставките за локација

Употребата на различни методи за локација е несомнено еден од виновниците за потрошувачката на батеријата, а исто така и за значително зголемување на температурата на нашиот iPhone. Кога ги користиме системите за навигација GPS заедно со мобилната мрежна картичка, можеме брзо да забележиме како телефонот забележливо се загрева. Затоа, мора правилно да ги користиме поставките за локализација. За да го направите ова, ви препорачуваме да отидете на Поставки> Приватност и локација> Системски услуги, и приспособете ги следните поставки:

 • Чести локации: Ова е „бескорисна“ функционалност и виновен за голема потрошувачка на батеријата на нашиот iPhone. Деактивирајте го, бидејќи едноставно ги следи најчестите точки што ги посетуваме, нешто што во пракса воопшто не е корисно.
 • ID на трговец (Apple Pay): Овој систем за локација е посветен исклучиво и исклучиво за да ни понуди промотивна содржина преку плаќања со Apple Pay, нешто што нема никаква корист надвор од Соединетите Американски Држави бидејќи продажните места немаат никаков вид интеграција во овој поглед.
 • Предлози засновани на локација: Како и претходната поставка, единствената цел на овој дел е да ни понуди рекламна содржина, така што воопшто не ни е потребна.
 • Анализа / навигација и сообраќај на iPhone: Двете функционалности, фокусирани на „подобрување на производот“, имаат единствена цел анализа на податоци од големи размери, така што тоа е функционалност што не ни нуди никаква предност на краток рок, можете и да ја деактивирате.

Конечно, не заборавајте да ги проверите сите апликации што се појавуваат во услугите за локација за да бидете сигурни дека ја имате поставката „кога се користи“, односно, споменатата апликација ќе пристапува само до услугите за локација кога ја користиме апликацијата и нема непотребно да троши енергија од батеријата во заднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.