Ова ќе бидат поставките за позадина во iOS 14, вклучувајќи додатоци

Различни елементи на iOS 14 продолжуваат да протекуваат со датумот на кој ќе се запознаеме со новиот оперативен систем iPhone, а сега она што го гледаме се поставките за позадина, кои значително се менуваат во споредба со тековната верзија и кои конечно ќе ги донесат долгоочекуваните графички контроли.

Ова протекување е откриено од корисникот на Твитер @DongleBookPro, и во него можеме да видиме како се организираат тапетите по категории: «Класични ленти, Земја и Месечина, Цвеќиња». Наместо да ги мешате сите позадини сега можеме да се движиме низ различни категории за да имаме сè подобро организирано, нешто што секогаш се цени и што може да биде знак дека Apple сака да воведе поголема разновидност на претходно инсталирани средства во системот.

Покрај овие нови категории, ќе имаме и нова опција: „Изглед на почетниот екран“, во која можеме да ја разликуваме позадината дефинирана на заклучениот екран на три различни начини: заматен, рамен и темен. Овој аспект ќе биде единствена варијација на почетниот екран, така што користејќи ја истата слика на заклучениот екран и почетниот екран, крајниот изглед ќе биде различен кај нив.

Класичната мрежа за икони може да варира во iOS 14 и Apple може да дозволи додавање графички контроли. Тие не би биле фиксни додатоци, како што сега се случува во iPadOS, но тие би биле мобилни и би можеле да ги поставиме на различни позиции во рамките на почетниот екран на iPhone (и iPad). Со ова, таа опција што ја споменавме пред „Изглед на почетниот екран“ има поголема смисла, бидејќи ако има повеќе информации од вообичаените икони, давањето на „понизок“ аспект на позадината ќе овозможи подобра визуелизација на содржина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.