Вака Apple успеа да го елиминира пластичното пакување на iPhone 13

Пакување на iPhone 13

Од 2018 година, Apple е компанија со јаглерод неутрална работа на глобално ниво. Сепак, целта е дури и производството на неговите производи да биде неутрално јаглеродно пред 2030 година. Затоа, исто така, е завршена голема работа во обидот да се осигура дека производите имаат најмало можно влијание врз животната средина преку промовирање на обновување и рециклирање на материјали. Во последен главен збор тие го објавија тоа iPhone 13 и iPhone 13 Pro нема да имаат пластично пакување што ќе заштеди 600 тони пластика. Сепак, сомнежите за тоа што би било новото пакување и како ќе се увериме дека не е отворено, веќе се решени. Ова е новото пакување на iPhone 13.

Оваа налепница ви овозможува да го отстраните пластичното пакување на iPhone 13

Нашите продавници, канцеларии и центри за податоци и операции се веќе неутрални на јаглерод. И во 2030 година, така ќе бидат нашите производи и вашиот јаглероден отпечаток кога ги користите. Оваа година ја отстранивме пластичната обвивка од куќиштето iPhone 13 и iPhone 13 Pro, заштедувајќи 600 тони пластика. Плус, нашите последни фабрики за монтажа не испраќаат ништо на депонии.

Клучот за објавувањето на Тим Кук и неговиот тим во главната тема на 14 септември беше и во вестите поврзани со животната средина. Мораме да ја земеме предвид целта на Apple тоа до 2030 година и глобалните операции и создавањето производи се неутрални на јаглерод. За да го направите ова, треба да се инвестираат големи суми за олеснување на рециклирањето на производите и користење на обновливи материјали во нови уреди.

Поврзана статија:
Ова е споредбата помеѓу батериите на целата палета на iPhone 13

Во случај на iPhone 13, на отстранување на пластичното пакување што ја покрива кутијата. Ова пакување имаше двојна цел. Прво, заштити ја кутијата. И второ, да се осигура дека производот не е отворен пред да стигне до рацете на корисникот. И како би успеале да направите пакување што ќе продолжи да ја одржува оваа последна точка без да користите толку многу пластика?

Решението се наоѓа на сликата што се појави на Твитер каде што можете да го видите пакувањето на iPhone 13. За да се осигурате дека производот не е отворен на дното на кутијата е дизајнирано лепило од врвот до дното, минувајќи низ двете најкратки граници на отворање. На овој начин, кутијата останува затворена со лепило што може да се отстрани преку едноставен слајд со фаќање на јазичето означени со бела стрелка на зелена позадина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.