Валенсел го обвинува Apple за кражба на технологијата за отчукување на срцето

Јаболко-часовник-срце

Технологијата за контрола и читање на срцевиот ритам преку оние мали сензори лоцирани во часовникот беа една од најпопуларните новини на уредот. Сепак, неодамна специјализираната компанија за биометрика наречена Валенсел, одлучи да покрене тужба против компанијата Купертино за правилно нелиценцирање на оваа технологија и затоа незаконско користење на низа патенти што му се припишуваат на Валенсел. Се чини дека е модерно да се тужи Apple за да се види дали може да се намали малку сега кога тие се финансиски толку раскошни и се.

Валенсел објави дека одржувал низа комуникации и со Apple и со Fitbit Во однос на употребата на оваа технологија, тие не успеаја да постигнат никаков вид договор што ги интересираше двете страни пред лансирањето на Apple Watch и двата модели на нараквицата Fitbit кои вклучуваат ваков тип на сензори за отчукување на срцето. Fitbit исто така сега е во центарот на вниманието откако се дозна дека претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама, редовно користи една од неговите квантитативни нараквици.

Но, тие не остануваат тука, Валенсел исто така посочи дека претрпел кражба на информации од ИП кои припаѓале на компанијата Купертино. Компанијата наводно идентификувала седум вработени во „Епл“ кои активно работеле на развој на сензори за отчукување на срцето за „Епл часовник“. Во меѓувреме, „Епл“ уште еднаш молчеше на обвинувањата, чекајќи го вистинскиот момент да ги објави своите изјави. Од друга страна, компании како Intel и LG веќе имаат свои договори со Валенсел за да се избегнат овој вид на правни борби околу оваа технологија. Keepе бидеме во тек со судската еволуција на повекеетната постапка против Apple за наводно кршење на патентот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.