Вашингтон пост: AirTag мерките за анти-следење не се доволни

AirTags се со нас само една недела и има многу прегледи (вклучувајќи го и оној на нашиот колега Луис Падиillaа) кои веќе го посочиле тоа Воздушни ознаки кои не се уред дизајниран да лоцира луѓе, па дури и домашни миленици но, и покрај ова, се чини дека корисниците продолжуваат да ги тестираат овие функционалности и сега е Вашингтон пост кој се произнесува по ова прашање. Според offефри Фаулер од Вашингтон пост, лПревентивни мерки за AirTags да се користат како уред за следење «Не е доволно» како што е наведено во публикација за тоа.

За да се дојде до овие заклучоци, Фаулер користел AirTag за да се следи себеси и благодарение на помошта на колегата, тој беше во можност да испита дали е корисно да се следи, заклучувајќи дека Новиот уред на Apple е „ефтин и ефикасен нов уред за следење“. Безбедносните мерки ги додаде Apple за да го спречи тоа - предупредувањата што ги добиваат корисниците на iPhone доколку AirTag патува со нив меѓу нивните предмети, како и звуците што ги емитуваат по три дена оддалеченост од неговиот сопственик - не би биле доволни за Фаулер.

Од својата авантура, тој во Вашингтон пост споменува дека, по еднонеделно набудување, добил сигнали од двата уреди, неговиот iPhone и самиот AirTag. По три дена, користениот AirTag го направи својот прв звук, но тоа беше „само 15 секунди од мало крцкање“ што, измерено, беше околу 60 децибели (dB). После тие 15 секунди, молчеше со часови сè додека повторно не го испушти истиот звук, кој „лесно се пригушуваше со притисок врз горниот дел на AirTag“.

Одбројувањето за повторно звук се ресетира откако AirTag ќе се врати во контакт со iPhone на неговиот сопственик, па ако следевме член на семејство, тој можеби нема никогаш да се активира.

Од друга страна, Фаулер зборува за сигналите на неговиот iPhone за непознат AirTag кој се движи до него, но овие известувања нема да бидат достапни за уредите со Android, така што би служел само за корисниците на екосистемот на Apple. Тој исто така ги критикува малите информации што ги додаде Apple за да се најде тој непознат AirTag бидејќи тоа е можно само преку емисија на звук од него.

Во објавата, Фаулер исто така признава дека „Епл“ стори многу повеќе за да спречи употреба на овие типови уреди како уред за локација отколку неговите конкуренти., како што е Плочка со употреба на Bluetooth. Неговата целосна приказна можете да ја видите и да го продлабочите неговото искуство во следново линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.