Интернет-страницата на Yotube повторно ја добива функцијата 'Слика во слика' на iOS 14

iOS 14 доби новина која многу ја очекуваа сите корисници. Е за Слика на слика (PiP) или слика на слика преведена на шпански јазик. Оваа функција овозможува репродукција на аудиовизуелни содржини истовремено со извршување на други задачи. Видеото лебди на екранот и неговата големина и локација може да се менуваат додека корисникот извршува други задачи. YouTube ја отстрани поддршката „Слика во слика“ од својата веб-страница пред неколку дена по објавувањето на iOS 14. Сепак, функцијата се врати на мрежата и сега можеме повторно да уживаме во неа земајќи предвид дека апликацијата сè уште не е компатибилна со PiP.

Youtube ја враќа Слика во слика на својата веб-страница

Слика во слика е многу корисна алатка што веќе беше достапна на iPadOS. Сепак, малата големина на iPhone-екраните предизвика сомнеж дали или не да се активира оваа одлика на iOS 14. Конечно, Слика на слика е со нас и можеме да извршуваме повеќе задачи додека играме видеа од каде било. Видеото е закотвено во еден од аглите на екранот, може да ја измени неговата големина, неговата позиција и можеме дури да се вратиме на репродукција на цел екран.

Кога iOS 14 беше објавен јавно веб-страницата Youtube започна поддршка за оваа функција Со кои корисниците можеа да играат видеа на YouTube во позадина додека прелистуваат на Интернет или пишуваат е-пошта, на пример. Сепак, неколку дена подоцна YouTube ја покри функцијата, оставајќи ги корисниците како кога беа на iOS 13. Покрај тоа, апликацијата сè уште не е компатибилна со PiP и постојат одредени сомнежи дали намерата е да стане компатибилна или не.

Пред неколку часа, Веб-поддршката на YouTube за PiP се врати. Можеме да ги вратиме видеата на платформата во позадина додека извршуваме други задачи на iOS 14. Како потсетување за да ја стартувате оваа функција, само започнете да пуштате видео. Го ставаме на цел екран и во горниот лев дел кликнуваме на иконата што покажува минимизирање на прозорецот. За да се вратите на цел екран, кликнете на видеото и стартувајте го целиот екран.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.