Велика Британија и Ирска добиваат „Часовни врнежи“ во апликацијата Време

Часовните врнежи достигнуваат до Велика Британија и Ирска

iOS и iPadOS 14 донесе одлични вести на ниво на функционалности и на iPhone и на iPad. Голем дел од новините на овие системи не ги објави „Епл“, туку развивачите со бета верзии ги откриваат. Една од многуте нови карактеристики беше „Врнежи со часови“, додаток во официјалната апликација за временска прогноза. Овој графички додаток е вклучен над часовната прогноза и го вклучува часното ниво на врнежи. Со неговото лансирање беше достапно само во САД. Сепак, пред неколку часа функцијата „Врнежи по часови“ беше активирана во Велика Британија и Ирска.

„Врнежи со часови“ на iOS: влијанието на купувањето на Темно небо

Погледнете ги врнежите од следниот час: Кога има дожд или снег на пат во наредниот час, на горниот дел од екранот се појавува график од минута во минута за врнежи (само во САД).

Theителите на САД или туристите кои патуваат во земјата имаат нова опција во апликацијата Време на iOS 14. Тоа е „Врнежи по часови“, графикон што се појавува кога има предвидувања за дожд или снег во следните неколку часа. Благодарение на овој графикон можеме да добиеме идеја за количината на врнежи што ќе падне на нашата локација. Досега, тој беше активен само во САД.

Сепак, пред неколку часа Велика Британија и Ирска започнаа да ја добиваат функцијата во нивната апликација за временска прогноза. Очигледно е потребно да имате iOS 14.4 или најновите бета верзии на iOS 14.5 за да се активира функцијата. Не е познато дали во следните недели повеќе земји ќе ја добијат оваа корисна функција што ве известува колку ќе падне снег или дожд во следните неколку часа. Нешто што може да биде корисно да се избере нашата топла облека или кој чадор да се земе.

темно небо
Поврзана статија:
Епл ја купува апликацијата за темно небо

Оваа опција дојде на iOS 14 уште од своето основање и многумина тврдат дека е карактеристика под влијание на купувањето на Dark Sky во март 2020 година, во целосна пандемија и затворање од КОВИД-19. Без оглед на тоа дали е под влијание, она што е јасно е дека Apple не сака да ги спои обете апликации бидејќи Dark Sky сè уште е достапен во App Store.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.