Виновникот што стои зад дизајнот на куќиштето на батериите на Apple може да има име: Мофи

мофи-јакна-јаболко

„Епл“ отсекогаш била компанија која се грижела за дизајнот на своите производи. Тоа е причината што неодамна крвареа очите кога видовме некои дизајни направено од оние во Купертино, како што е случајот iPhone 5c пред две години, пристаништето за полнење на Magic Mouse 2 што е на дното или, според она што го наведува овој напис, случајот со вклучена батерија што Apple ја пушти во продажба вчера. Во случајот, се чини дека има причина: Apple се обиде да не повреди ниту еден патент Mophie.

Мофи, чии случаи имате еден наслов во овој напис, е компанија што произведува футроли за iPhone / iPod, iPad и Apple Watch (меѓу другите), кои исто така имаат дополнителна батерија за проширување на автономијата на нашите уреди. Очигледно Мофи има низа патенти Оставија многу малку простор од Apple за да дизајнираат сопствена кутија за батерии и го создадоа единственото нешто што може легално да го произведат, а тоа е сега познатата батерија што доби толку многу критики.

Патентите на Мофи ги штитат нивните дводелни кутии за батерии, а исто така опфаќаат и некои можни варијации. Како што истакнува Нилај Пател од „The Verge“, практично «Сите познати корици на Мофи ги патентираат сите нивни украсни елементи, вклучувајќи ги и најновите и најновите кои вклучуваат и монтажен заден дел".

Не мислам дека ова објаснување ќе нè натера да престанеме да го критикуваме овој случај, бидејќи корисниците не се грижат за причините, ако не и за резултатите, и повеќе земајќи ја предвид цената за која се продава. Некои велат дека „Епл“ сакал да разјасни дека во внатрешноста на куќиштето има тенок уред, но тоа е нешто што ќе го знаат само дизајнерите од тимот на onyони Ајв.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   алтергејк dijo

  Виновникот? Велам, зошто да извадите надворешна батерија, Apple навистина не може да издржи да не продава во сите категории. Сè во врска со брендот е вознемирувачко и се чини дека јаболкото го сака тоа и повеќе со неговите одлични цени

 2.   Ману dijo

  Навистина, најгрдото е тешко да се дизајнира обвивката. За да го извлечете тоа, подобро да не губите време. И над која цена. Уффф

 3.   Едуардо dijo

  ... Наместо да прават футроли, Apple треба да става двојна или тројна батерија во нивните уреди ... сега велат дека iPhone 7 ќе биде уште потенок ... секако дека уште повеќе ќе ја намалат батеријата и ќе ве натераат да го купите тоа нешто на фотографијата ...