Возниак претпочита лаптоп отколку iPad Pro

јаболко часовник Стив Возниак

На конференцијата на софтверската компанија New Relic, Стив Wozniak, ко-основач на компанијата „Каснато јаболко“, зборуваше за тоа што мисли за екосистемот Епл. iWoz зборуваше за изјавите на извршниот директор на компанијата, Тим Кук, кој увери дека iPad Pro ќе замени лаптоп за многу корисници. Кук можеби е во право, но јас сум повеќе од начинот на размислување на Возниак, кој вели дека тој еповеќе лаптоп фокусиран дечко»Бидејќи таблетите се ограничени за него. Но, дали нè изненадуваат овие изјави од лицето кое го замисли првиот персонален компјутер?

Сепак, не се сите лоши зборови за професионалниот таблет на Apple, бидејќи Возниак вели дека тој го претпочита пред iPad mini и веројатно 9,7 инчен iPad, но она што му е најважно на iWoz е продуктивноста, точка во која iOS не може да се спореди со OS X, бидејќи десктоп системот има денес многу повеќе апликации за избор.

На конференцијата тој зборуваше и за Apple Watch, осигурувајќи дека уредот се подобрува полека, но сигурно. Сега, со излегувањето на watchOS 2 сега, Возниак верува дека Apple Watch враќа дел од цената што беше платено за тоа во април, околу 419 евра за паметен часовник кој беше многу поограничен. Иако му претстои уште долг пат, Возниак верува дека тие се на добар пат.

Во врска со екосистемот Епл, иако му се допаѓа, тој вели дека повеќе сака да има неколку опции. Иако сè уште е важен дел од компанијата што ја води Тим Кук, тој вели дека „Не сакам да останам во екосистемот Епл. Не сакам да ме заробуваат. Сакам да бидам независен “, нешто што би го објаснило одбивањето на понудата што Стив sобс му ја дал да се врати во „Епл“ во 2011 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   мбокачо dijo

  Здраво, Пабло. Јас навистина сакам да ја читам твојата работа, но ти поставувам прашање со сета почит, зарем нема друга фотографија од Стив Возниак? Ја видов таа фотографија како наслови на најмалку 30 објави.

 2.   Пабло Апарисио dijo

  Здраво mboccaccio. Фиксна x)