Вработените во Фејсбук го критикуваат потегот на компанијата против Епл

Facebook

Со лансирањето на iOS 14, особено со најновите ажурирања што Apple ги објавува за оваа нова верзија, компанијата со седиште во Купертино го потврдува она што многумина од нас веќе го знаеја, но дека некои корисници одбија да го препознаат: дека Facebook е бестијална правосмукалка за податоци.

Пред нешто повеќе од една недела, Apple ја ажурираше App Store за да додаде нов дел каде што корисниците можат да гледаат сите податоци што ги собира компанијата на Марк Цукерберг, скоро бесконечна листа и многу сличен на оној што можеме да го најдеме на Инстаграм (тие се од иста група).

Со iOS 14, Apple им овозможува на корисниците кои инсталираат апликации да го ограничат собирањето податоци до максимум, потег што, очигледно, Фејсбук воопшто не седна добро, кој има објавено во разни пишани медиуми, Рекламите на целата страница ја објавија оваа состојба.

Според Фејсбук, промените на приватноста во iOS 14 им овозможуваат на корисниците да не добиваат релевантни реклами врз основа на нивната историја на пребарување, локација и сл. им штети на малите бизниси бидејќи нема да можат да ги намалат своите рекламни кампањи.

Иако е точно, дека во овој момент тие имаат право, некои од вработените во Фејсбук тврдат дека од компанијата тоа создадена е кампања за напад врз Епл, од гледна точка што ги става компанијата и практиките користени за собирање податоци во тешка ситуација.

Средината BuzzFeed имал пристап до некои од коментарите објавени од некои од инженерите кои работат за компанијата, кои покрај квалификувајте ја како цинична, наведуваат дека не гледаат реални мерки за заштита од малите бизниси, туку сакаат само корисниците да прифатат масовно собирање на податоци, бидејќи од тоа доаѓа и Фејсбук, од податоците што компанијата ги собира за прикажување персонализирани реклами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.