Германија бара од ЕУ најмалку седум години ажурирање на iOS

Јаболко е една од компаниите (ако не и најмногу) што нуди поголема количина наназад компатибилност и ажурирања на сите видови уреди. И покрај ова, се чини дека одредени организации не мислат дека е доволно и работат на тоа да им обезбедат на корисниците повеќе и подобри ажурирања.

Германија работи на можноста да бара од големите корпорации седум години ажурирање и поправка на нивните уреди. На овој начин, и потрошувачот и животната средина ќе бидат заштитени, што е уште еден напредок во политиката на Европската унија за заштита на потрошувачите, веќе доста ограничувачка.

Од Heise, Германија е во првите редови во проект кој има за цел да го подигне нивото на Европската унија со цел да ги повикуваат големите производители на мобилни телефони да обезбедат безбедносни ажурирања најмалку седум години, На ист начин како што продолжуваат да произведуваат одреден број делови што им овозможуваат на корисниците да продолжат да ги поправаат своите мобилни телефони во официјални технички услуги, а се со цел зачувување на животната средина и запирање на прекумерната потрошувачка на овие производи, која и покрај с is е забележливо издишување.

Засега, Европската комисија се засади во период од пет години, предлог што се чини дека сите производители на мобилни телефони не го сфаќаат сериозно, особено оние што работат со оперативниот систем Андроид, за разлика од iOS, кој е многу присутен во терминалите. повеќе долговечни и на ниво на iPhone и кога зборуваме за iPad. Така германската земја има намера да ја натера Европската унија да им понуди на корисниците она што тие го нарекуваат „Резервни делови по разумна цена“. И покрај фактот дека постојат бројни (неовластени) технички услуги кои веќе нудат многу поконкурентни цени од оние на Apple, честопати на штета на квалитетот на собраната компонента.

За нас не е лесно да ги видиме овие случувања на краток рок, иако тоа е една од точките за кои Европската унија ќе преговара во стратегијата за одржлив развој за 2023 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.