Германски регулатор се обидува да спречи WhatsApp да споделува податоци со Фејсбук

Фејсбук и WhatsApp

Контроверзната мерка што ја презеде Фејсбук за споделување податоци од WhatsApp директно продолжува да носи опашка. И тоа е дека според неодамнешното објавување на Блумберг, еден од најтешките регулатори во Германија за прашањата со податоците би бил барање административна наредба со која Фејсбук треба да престане да собира податоци од WhatsApp.

Регулатор основан во градот Хамбург би се обидел да добие итна наредба за извршување против Фејсбук до 15 мај. Ова барање е затоа што Постои загриженост од регулаторот дека промените во политиката за приватност на WhatsApp може да доведат до незаконска употреба на кориснички податоци за маркетинг и рекламни цели. Самиот Јоханес Каспер, комесар за податоци во Германија, денес го посочи следново:

WhatsApp го користат скоро 60 милиони луѓе во Германија и е убедливо најчесто користената социјална апликација, дури и повеќе од Facebook. Затоа, уште поважно е да се осигура дека големиот број на корисници, што ја прави услугата привлечна за многу луѓе, не доведе до злоупотреблива експлоатација на моќта на податоците.

Промените во политиката за приватност сугерираа во тоа време дека WhatsApp ќе сподели дополнителни податоци со Facebook, како што се телефонски број, информации поврзани со услугите, IP адреса и податоци за трансакции, но WhatsApp оттогаш појасни дека овие промени во политиката на приватност не влијаат на споделување на податоци со Facebook во врска со кориснички разговори или информации за профилот., и дека новите услови се применуваат наместо за оние кои ја користат функцијата деловен разговор.

Запомни го тоа WhatsApp веќе го одложи воведувањето на својата нова политика за приватност претходно оваа година, по конфузијата и реакциите на корисниците ја принудија компанијата да ги увери корисниците во посветеноста на нивната приватност. Сепак, односот помеѓу Фејсбук и WhatsApp ќе се најде под поголем увид во Германија по барањето за оваа извршна наредба.

Фејсбук во изјавата коментира дека ги прегледува информациите што ги добил од регулаторот од Германија и гарантира дека ќе ги реши постојните недоразбирања околу целта и ефектот на ажурирањето на условите за приватност. Тој исто така увери дека компанијата останува посветена на понудата на безбедни и приватни комуникации на своите корисници.

Ново поглавје во оваа одисеја што Фејсбук го пишува со својата секогаш контроверзна политика за приватност. Seeе видиме дали нарачката и ефекти што ова би можело да ги повлече во останатите земји.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.