Ние го тестиравме скокот со папагали Сумо, копнен дрон со душа на истражувач

Скокање Сумо

На беспилотни летала Тие ја најдоа својата ниша во општеството и веќе се етаблираат како многу разноврсен производ, неговата употреба се движи од забавна играчка до работна алатка за повеќето професионалци.

Овие уреди станаа толку популарни што постои дури и спорт трки со беспилотни летала, големи брзини и невозможни кола, и тие се вистинско уживање!

Денес ви донесовме една од нив, онаа што може да ја користи дури и најмалиот и нај curубопитниот од домот, скокачка земја направена со душата на истражувач, Скокање папагали сумо.

Папагалот е една од најреномираните компании на пазарот за подароци, години и долгогодишно искуство од својата прва донација (АР Дрон) доделете им позиција за која многу малку компании се способни да се спротивстават и со целото тоа искуство отелотворено во нивните производи, ние добиваме како резултат подароци лесни за ракување, отпорни, интелигентни и отвораат нов свет на можности.

Искористувајќи го ова искуство добиено од АР Дрон, Папагал го ослободи семејството на пазарот Мини дронови, семејство на мали подароци контролирани од нашиот паметен телефон или таблет што се способни да работат дури и во затворено, со безбедносни мерки и беспрекорно извршување што им овозможува на најмалите или неискусните да ги користат овие уреди без ништо да се плашат

Скокање Сумо

Скокање Сумо

Но, денес можеме да разговараме за една особено, иако ова семејство на MiniDrones има единици за земја, воздух, па дури и вода, денес ќе зборуваме за Скокање Сумо, малиот истражувач кој, иако нема крилја, не му се потребни ниту тие.

Брзина

Скокачкиот сумо не е летачки дрон, тој е aубопитен со две тркала големи како оној што му овозможува неверојатна подвижност и брзина од до 7 км / час, повеќе од доволно за да го истражите вашиот дом од удобноста на софата, па дури и да го видите светот од друга перспектива.

Стриминг во реално време

И, тоа е што со оваа брзина е придружуван од камера на носот што му овозможува не само да фотографира и видео, туку и да прави стриминг во реално време Од она што го гледа дронот до уредот од кој се управува, ова нè тера да заборавиме дека треба да одиме по него за да управуваме со него, едноставно да ја отвориме апликацијата, да се чувствуваме удобно и да работиме.

Се разбира, ако сакаме да направиме видео, мора да вметнеме USB во неговата OTG порта, така што тој може да го користи просторот за складирање, од друга страна, фотографиите се зачувуваат во нивната сопствена меморија и подоцна можат да се пренесат преку Wi- Fi на нашиот паметен телефон или таблет.

Пријателски дрон

Како да не е доволно сето тоа, ова направено нема да може да му пречи на никого, а кој ќе го види лудо се в inубува, убаво е направено до тој степен што ако погоди нешто ќе се пожалат, па дури и ќе предупредат со мали звуци (тоа симулираат емоции) кога се врти, кога се повредил или кога му бил попречен патот.

Птица без крилја

Скокање Сумо

Ниту малиот скокачки сумо не може да лета, како што споменавме и претходно, е curубопитен истражувач без крилја, но ова никогаш нема да го спречи, а благодарение на неговиот моќен скокачки мотор (во форма на опашка) способни за долги и високи скокови, ова ви овозможува да се качите на која било површина, да избегнете каква било пречка и да одите од една на друга маса без страв, се разбира, сè додека растојанието или висината не надминува еден метар, бидејќи овој мотор за скок ви овозможува да земете надморска височина од 80 сантиметри (кои не се малку) и паѓаат како ништо да не се случило.

Дрон кој може да направи што било

Willе помислите дека скокови како овие можат да го доведат во опасност дронот, но ништо понатаму, неговите тркала се покриени со пена за да го направат полесен и поотпорен на теренот, нешто што му овозможува да перниче паѓа совршено, а опашката има гума облога што ќе ви овозможи да одите таму каде што е потребно без да претрпите никакво оштетување, и е тоа што освен што е iousубопитна е и многу отпорна, затоа дури и најмалите ќе можат да го користат овој забавен дрон без да се грижат дали се крши, затоа што направено е да трае.

Интелигентен

Ова е она каде искуството на Папагалот на ова поле навистина покажува, и е дека беспилотното летало е опремено со жироскоп и акцелерометар, овие комбинирани сензори му даваат на скокање Сумо централна инерција што ќе му овозможи да го врати својот тек по падот, падот во положбата што паѓа, па дури и поправете ја нејзината ориентација ако некоја мала пречка го натера да варира во неа.

Автономија

Скокање Сумо

La батеријата се отстранува, ова дозволува доколку нашиот дрон ги исцрпи своите 20 минути автономија (во постојана работа) можеме да го замениме со друга и да продолжиме со нашата авантура, без сомнение неколку беспилотни летала од оваа големина постигнуваат таква достоинствена автономија (не мора постојано да се движат пропели), и кога и двата ќе бидат готови, ќе ни треба само час и половина за да бидат подготвени уште еднаш за акција.

Conectividad

За да се поврзете со дронот, користи Wi-Fi, Jumping Sumo е способен да создаде пристапна точка (можете дури и да изберете дали сакаме да биде 2'4 или 5Ghz), на која ќе се поврземе од нашиот уред и ќе можеме да започнеме да гледаме сè што гледа. Можеме да го смениме името на оваа мрежа за подобро да го идентификуваме нашиот дрон, а за безбедност ќе овозможи само поврзување на еден клиент, на овој начин спречуваме некој да го киднапира дронот или дури и да види што гледа нашиот дрон во живо.

Спецификации

 • Бесплатна апликација (FreeFlight 3) за контрола на уредот и стриминг во реално време достапна за iOS, Android и Windows Phone.
 • Wi-Fi 802.11 AC од 2'4 и 5Ghz.
 • Опсег до 50 метри.
 • Инерцијален централен со гироскоп и акцелерометар.
 • Камера со широк агол со резолуција од 640 x 480 на 15 fps.
 • Заменлива литиум-полимерна батерија со капацитет од 550mAh.
 • Независен мотор за движење на секое тркало (максимална брзина до 7Km / h прилагодлива од апликацијата).
 • Скок-мотор во облик на опашка одзади (скокови во висина до 80cm).
 • Предни LED диоди кои ја менуваат бојата (помеѓу зелена и црвена) според расположението на дронот.
 • Звучник со прилагодлив волумен за да емитува звуци што го имитираат вашето расположение.

Заклучок

Добрите

 • Неговиот висок отпор овозможува да се ракува без страв од кршење.
 • Благодарение на неговиот софтвер базиран на Linux и вградените сензори, возењето е толку лесно што секој може да го стори тоа.
 • Голема автономија и заменлива батерија.
 • Неговите звуци и анимации го прават многу забавен дрон за семејството.
 • Бесплатната апликација FreeFlight 3 вклучува претходно дефинирани акробации кои се извршуваат со едно притискање на копче.
 • Тоа ви овозможува да емитувате што гледате, да фотографирате и видео.
 • Неговиот скок мотор ќе му овозможи да напредува над секоја пречка.
 • Wi-Fi AC за опсег од 50 метри и стабилна и непречена врска.
 • Неговата мала големина го прави погоден за ентериери.
 • Цена од 99 € многу конкурентна во овој сектор.
 • Многу брзо се врти дури 180º

Contras

 • За да се сврти, тоа мора да се направи под агли, што малку го ограничува неговото движење.
 • Резолуцијата на фотоапаратот може да биде подобра.
 • На песочна основа можете да бидете заробени.

Мислење на уредникот

Скокање папагали сумо
 • Оценка на уредникот
 • 3.5 ratingвезден рејтинг
99
 • 60%

 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Издржливост
  Уредник: 85%
 • Завршува
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Брзина
  Уредник: 80%
 • Апликација
  Уредник: 95%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   адмонин dijo

  Па, се надевам дека нема да се расипе, ќе имате проблеми да го однесете во техничка служба и да го поправите

 2.   Ентони dijo

  Преглед на уред чија главна карактеристика е „што прави“ и не ставате мизерно видео ... многу разговор и ништо повеќе

 3.   Хозе dijo

  Може да го користи само wifi? Значи, употреба за дома и за улица, нели?

 4.   Алфред dijo

  На адмтонин ми требаше помош од техничката служба за да заменам некои делови (скокањето работи многу) и тие брзо го решија.