ЛГБТК-групите го осудуваат нееднаквиот третман на App Store низ целиот свет

App Store

Apple има сосема поинаква политика во секоја од земјите каде што има присуство. Јасен пример се најде во Кина, каде што дејствува на сосема поинаков начин отколку во повеќето западни земји, поради притисокот од кинеската влада.

Сепак, тоа не е единствената земја, Русија и Саудиска Арабија се други од двете земји во кои Епл е принуден да чувајте ги вашите принципи во џеб со цел да го задржи своето присуство во земјата. Во оваа смисла, група за застапување за дигитални права го осуди Apple затоа што им дозволи на владите да ја цензурираат ЛГБТК содржината.

Според групите Борба за иднината y Голем оган, и двајцата со седиште во Кина, тврдат дека Apple ги блокира апликациите во 152 продавници за апликации ширум светот. Извештајот објавен од обете групи документира 1.377 случаи во кои апликациите LGTBQ не се достапни поради цензура од соодветните влади, а Саудиска Арабија е земја што блокира најмногу апликации со 28.

На втора позиција, тоа е Кина, со 27 апликации забранети во App Store, проследени со Обединети Арапски Емирати со 25, Гана со 24 и Нигерија со 23. На прво место се Австралија, Канада и САД без блокирани апликации и Велика Британија со 2 апликации.

Повеќето од земјите каде што бројот на апликации е голем имаат слаба евиденција за геј човековите права. Истиот извештај потврдува дека Apple продолжува да дозволува цензура на овој вид апликации во земји како Нигер и Јужна Кореја каде се легализира хомосексуалноста, земји кои исто така се наоѓаат во првите 10 земји каде што повеќе апликации за LGTBQ се блокирани во App Store.

Според Еван Грир, директор на „Борба за иднината“:

Apple става знамиња на виножито во своите маркетинг операции во Соединетите држави, но во меѓувреме активно им помага на владите низ целиот свет да ги изолираат, молчат и угнетуваат ЛГБТК луѓето. Драконскиот монопол на Apple во App Store и неможноста да се инсталираат апликации надвор од App Store ја прават можна оваа дискриминација и цензура.

Истата оваа организација наведува дека многу од овие апликации избрале да нудат веб-пристап да ја заобиколи цензурата што Епл е принудена да ја спроведе. Во оние земји каде овие веб-страници се блокирани од владата, единствената опција што им преостанува на корисниците е да користат VPN услуги.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.