Потребни се само два дена за Google да биде највредната компанија

Tim_Cook_Ceo_Apple

Неодамна објавивме дека „Гугл“ или „Алфабет“, како што тие сакаат сега да се нарекуваат, стана највредната компанија во светот по објавувањето на резултатите од четвртиот фискален квартал Акциите на „Алфабет“ се искачија над 800 долари, што е зголемување за околу 8 проценти над претходно утврдената цена. И очигледно, како резултат на ваквите добри финансиски зделки, капитализацијата на компанијата надмина 540.000 XNUMX XNUMX долари, што ја катапултираше на првата позиција на највредните компании во светот. Сепак, ова не траеше долго, само два дена подоцна, падот на акциите уште еднаш го позиционираше Apple како највредната компанија во светот. 

Акциите на „Алфабет“ паднаа за околу 5 проценти, што е повеќе од половина од порастот, така што се соочувавме со инфлација што не одговараше на реалноста. Овој пад значи дека компанијата ја намали својата пазарна капитализација на 499.940 XNUMX милијарди американски долари, што не е баш невообичаено, покрај тоа, услугите што Гугл ги нуди низ целиот свет на технологијата и интернетот нè тера да претскажуваме дека шансите нејзината структура да падне е најмалку смешно, што ќе ви гарантира дека нема да бидете привремено највредна компанија, но ќе биде најдолга, од мое скромно гледиште.

Од друга страна, „Епл“ забележа раст на своите акции за скоро 2 проценти, што ја зголеми својата капитализација до 534 милијарди долари, што ја прави највредната компанија во светот, каде што се наоѓа во гулаб од 2011 година кога го грабна жезолот од „Ексон“. Мобилен Падот на акциите на Alphabet не помина незабележано, се погоди технолошкиот сектор воопшто, компаниите како Нетфликс и Амазон исто така забележаа дека цената на нивните акции паѓа малку, ништо алармантно од друга страна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.