Дали ги знаете овие куриозитети на Apple Studio Display?

„Екраните“ на Apple никогаш не доаѓаат без контроверзии. Сè уште денес, четириесет и шест години по раѓањето на компанијата од Купертино, има и такви кои продолжуваат да ги фокусираат своите истражувања и мислења за производите на Apple околу веќе малку набиен столб, очигледно зборуваме за цената.

Малку ќе се дистанцираме од хакерската дебата за цените на производите на Apple, од која и јас не сум изземен, како што покажав во бројни написи низ моите години на iPhone News, и ќе и дадеме печат. од интерес за денешната тема. Откријте со нас кои се најљубопитни детали за новиот Apple Studio Display, „многу скапиот“ екран на Apple.

Како што добро знаете, Apple Studio Display е „мал“ 27-инчен монитор кој може да се поврзе со вашиот Mac, iPad, па дури и компјутер со други оперативни системи. Овој екран ја има веќе традиционалната 5K Retina резолуција од Apple, ставајќи ви на дофат 14,7 милиони пиксели, три микрофони и шест звучници компатибилни со стандардот Dolby Atmos. Дополнително, интегрира и FaceTime камера од 12 MP која ќе ги воодушеви вашите „повици“ на работа и сето тоа за скромна цена од помеѓу 1.779 евра и 2.029 евра во зависност од тоа дали ќе се одлучите за традиционално или стакло со нано текстура.

Колку многу информации... Што друго би требало да знаете за мониторот? Па, ние ќе ви кажеме неколку работи кои можеби ќе ви изгледаат интересни.

Нема подарок крпа за чистење за евтини лизгалки

Ветераните во овој екосистем на Apple со сомнеж гледаат во подобри и минати времиња кога Apple вклучувал крпа за чистење во својот iPhone, всушност, до 2016 година продолжил да вклучува крпа за чистење. Микрофибер на MacBook за да можете да го исчистите неговиот сосема нов екран.

Оваа многу скапа крпа од микрофибер на Apple која генерира толку многу контроверзии за нејзината цена поголема од 20 долари, Досега беше вклучен во двете верзии на Apple Pro Display XDR, постарата сестра на новиот Apple Studio Display. Па, твојата радост во бунар ако мислеше дека барем сакаш да си ја дадеш оваа радост со анбокс. Доколку сакате да го исчистите вашиот сосема нов екран за околу 1.799 евра, ќе мора да ја купите крпата посебно, таа не е вклучена во оваа прилика. Работата се менува доколку ја купите верзијата од 2.029 евра, каде што ќе биде вклучена.

Дали имате iPad? Иако не е толку компатибилен...

Како што добро знаете, едно од знамињата на Apple е интеграцијата со неговиот екосистем, нешто што предизвикува слаба смеа кај корисниците на Apple Watch. Во овој случај, Apple предупредува дека преку својот USB-C 3.1 2nd Gen со пренос на податоци до 10 Gbps ќе можете да го поврзете вашиот iPad за да ја гледате содржината на iPadOS, но запомнете, Ако вашиот iPad е постар од iPad Air 4 или iPad Mini 6, ќе мора да се задоволите со резолуции зголемени на 2K.

Ајфон скриен внатре

Како што видовте, овој Apple Studio Display прави многу работи сам по себе, но сето тоа има објаснување. Внатре во неа крие Apple A13 Bionic процесор кој не е ништо повеќе и ништо помалку од процесорот што го монтира опсегот на iPhone 11. Меѓу другото, благодарение на ова, ќе може да ги извршува задачите на новите функции на универзална контрола на Apple и различните софтверски функционалности интегрирани во камерата FaceTime од 12 MP.

Дали ви се чини ефтино? секогаш можете да потрошите повеќе

Новиот Apple Studio Display започнува од 1.779 евра, но ова е верзија за обичните смртници, бидејќи вклучува едноставно антирефлектирачко стакло од целиот живот. Вистинските љубители на Apple имаат верзија со стакло со нано текстура достапна за 2.029 евра што ја расфрла светлината за дополнително да ги намали рефлексиите и да прикаже „спектакуларна“ слика.

Истото важи и за поддршката. Имате три многу разновидни опции, но тие не се заменливи една со друга, па затоа мора добро да изберете:

 • Прилагодлив држач за навалување од 30 степени што е заварен, така што нема да можете да го отстраните екранот на Apple Studio од него.
 • Адаптер за монтирање VESA: Тоа ќе ви овозможи да го вградите вашиот Apple Studio дисплеј во кој било држач VESA што го сакате, било да е тоа држач или директно на ѕидот, но запомнете, во овој случај ќе мора да купите друг држач посебно.
 • Држач со навалување и прилагодлива висина: Оваа поддршка на Apple која би ги покривала повеќето ваши потреби и која е заварена на мониторот би ве чинела околу 400 евра повеќе.

Ако се чувствувате малку подарежливи од вообичаено, на крајот ќе потрошите 2.489 евра, но барем ќе уживате во добро познатата крпа за чистење на Apple. На сето ова, треба да се истакне дека овој монитор Има сертификат за енергетска ознака на ЕУ „Е“, еден од трите најлоши сертификати што Европската унија ги доделува на овој тип на уреди.

Ова се сите куриозитети што можевме да ви ги кажеме за новиот 27-инчен Apple Studio Display што го претстави компанијата од Купертино, се надеваме дека барем уживавте во ова пријатно читање… Имате ли повеќе љубопитност? Оставете го во полето за коментари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе dijo

  Епл Студио дисплејот е 27 инчи, а не 24....

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Грешките се поправени, благодарам.