Дизајнот на круната на Apple Watch може да одговори на допир

Епл Види

Apple официјално го претстави Apple Watch во септември 2014 година, но дури во 2015 година конечно се појави на пазарот. Дизајнот на Apple Watch остана ист до 2018 година, кога беше претставен Apple Watch Series 4, модел со поголем екран, но имајќи го истиот надворешен дизајн и е компатибилен со ремените 38 и 42 мм.

Apple продолжува да работи на нови форми и дизајни за идните модели на Apple Watch. Врз основа на најновиот патент, свесни сме дека сте ја поднеле, Apple сака да додаде нови функции на круната на уредот и оптички сензор кој реагира на допир може да биде интегриран во идните модели.

Дигитална круна на Apple Watch

Во патентот со број 20200033815 што го има регистрирано во САД и повикано Часовник на оптички сензор за влез на корисникот, Apple тврди дека паметните часовници стануваат сè попопуларни и дека карактеристиките и функционалностите што ги нудат продолжува да се шири за да ги задоволи потребите и очекувањата на потрошувачите.

Овој патент ни ја покажува идејата на Apple да ја замени во иднина, круната на Apple Watch со a сензор кој реагира на допир и физички не ротира. Престанувајќи да биде механизам и станува целосно рамен, овој сензор ќе ослободи простор во внатрешноста на уредот, простор што може да се користи за додавање други функционалности.

Овој сензор не само што дозволува интеракција со уредот, туку исто така е дозволено да додаваат нови функции како мерач на температура, сензор за влажност, мерач на атмосферски притисок ...

Да се ​​биде патент, тоа не значи дека модел со ваков дизајн некогаш може да ја види светлината на денот, но ако ги земеме предвид тенденција за намалување на уредите Веќе вметнувајќи повеќе технологија, отстранувањето на круната најверојатно ќе биде следната голема промена што ја гледаме во Apple Watch


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.