HomeKit, Matter and Thread: сè што треба да знаеме за новата домашна автоматизација што пристигнува

Сите го знаеме HomeKit, платформата за домашна автоматизација на Apple, но претстојат многу промени и нови имиња што треба да ги знаеме како Материја и Тема, бидејќи домашната автоматизација ќе се промени и на подобро. Овде ви кажуваме сè и на јазик што ќе го разберете совршено.

HomeKit, Alexa и Google

Оние од нас кои се запознаени со домашната автоматизација, дури и на многу ниско ниво, веќе ги знаат трите главни платформи кои доминираат на пазарот. Од една страна, корисниците на Apple имаат HomeKit, што, се разбира, совршено се интегрира со уредите на Apple. HomePod, Apple TV, iPhone, iPad, Mac, Apple Watch... ако сме корисници на производите на Apple и ја имаме куќата полна со нив, HomeKit е без сомнение платформата што треба да ја избереме, дури и ако тоа значи да платиме повеќе.

Кога купуваме производ за домашна автоматизација, ако користиме HomeKit мора да ја бараме ознаката „Компатибилен со HomeKit“, а тоа скоро секогаш значи да платиме повеќе. Има производители кои работат само со HomeKit, како Eve, други кои никогаш не работат со HomeKit и други кои работат со сите платформи. Ова претпоставува фрагментација на пазарот што не е добро за корисникот и што генерира конфузија ако не сте многу свесни за темата.

Но, работите стануваат покомплицирани, бидејќи покрај трите главни платформи имаме додатоци кои работат со нив, но преку специфични „мостови“. Можете да купите сијалица што работи со Амазон, но за да работи со HomeKit треба мост, а исто така тој мост не работи со други брендови, дури и да е за HomeKit, па ако користите различни брендови на крајот можете да се соберете со неколку мостови дома кои на крајот зафаќаат простор, приклучоци и етернет порти на вашиот рутер. Јас на пример дома имам мостови од Акара, Филипс и ИКЕА... лудо.

Материјата, новиот стандард кој обединува сè

За да се реши ова доаѓа Matter, нов стандард кој е усвоен од сите главни платформи за домашна автоматизација (неверојатно, но вистинито) и кој ќе стави крај на сите овие проблеми. Веќе не мора да го пребарувате полето за да видите дали е компатибилен со HomeKit, Alexa или Google, бидејќи ако е компатибилен со Matter, можете да го користите со платформата што ја сакате. Уредите што се компатибилни со материја ќе се поврзат користејќи различни протоколи, но она што е важно за корисникот е дека тие ќе работат со одбраната платформа за домашна автоматизација.

Материјата не само што обединува сè, туку вклучува и други подобрувања како што е можноста сè да работи без потреба од интернет конекција. Уредите ќе се поврзат еден со друг и ќе се поврзат за возврат со централната (HomePod или Apple TV во случајот со HomeKit), но тие нема да треба да бидат поврзани на интернет, бидејќи сè ќе работи локално. Ова значи помалку време за одговор, и нешто многу важно, почитување на нашата приватност, бидејќи она што се случува во нашата куќа останува во нашата куќа. Ќе има функции како што се ажурирања на фирмверот за кои ќе биде потребна интернет конекција или некои специфични уреди како што се камерите за надзор кои очигледно ќе мора да бидат поврзани на интернет за да работат.

Тема, протоколот што менува сè

Веќе разговаравме за платформата (HomeKit), стандардот (Matter) и сега зборуваме за протоколот (Thread). Thread е еден вид протокол за поврзување помеѓу уредите, односно како сите уреди што ги имаме дома ќе разговараат едни со други. Овој нов протокол е со нас веќе некое време, а веќе имаме некои уреди кои се компатибилни со него, со производители како Eve и Nanoleaf кои веќе ги имаат на продажба, и уреди како HomePod Mini или новиот Apple TV 4K кои веќе се поддржани.

Најважното нешто во врска со овој нов протокол за поврзување е што сите уреди нема да бидат поврзани директно со нашата централна единица (HomePod или Apple TV), туку тие ќе можат да се поврзат еден со друг и да создадат мрежа за поврзување што ќе направи се работи многу подобро и побрзо, а ќе постигнеме и многу поширок опфат, без потреба од репетитори, бидејќи додатоците што ги додаваме на нашата мрежа HomeKit ќе дејствуваат како повторувачи.

Нишка и HomeKit

Без да навлегуваме во техничките детали, како што имам намера во текот на овој напис, можеме да кажеме дека ќе има два вида уреди со нишки:

  • Уред за целосна нишка (FTD) кои се поврзуваат со други уреди и им овозможуваат на другите да се поврзат со нив. Тие се уреди во кои заштедата на енергија не е важна бидејќи секогаш се приклучени.
  • Минимален уред за нишки (MTD) што може да се поврзе со други, но никој не може да се поврзе со нив. Тие се уреди кои работат со батерии или батерија и во кои е важно да се заштеди енергија.

Во горната табела, FTD ќе бидат приклучоците, а MTD ќе бидат термостатот, контролерот за наводнување и сензорот за отворен прозорец. Земајќи го ова предвид можеме креирајте мрежа на меѓусебно поврзани уреди со сите предности што тоа ги повлекува.

Што е со моите сегашни уреди?

Ова е прашањето што многумина го поставуваат пред доаѓањето на Материјата. Одговорот, еднаш, е многу радосен: не грижете се бидејќи тие ќе продолжат да работат без проблеми. На сето ова што ви го објаснив ќе додадеме последен концепт: Граничен рутер за нишки. Овој уред е тој што ќе биде задолжен да направи сè компатибилно и дека вашите уреди со Thread компатибилни со Matter совршено коегзистираат со вашите тековни уреди HomeKit. Дали ова значи дека треба да купам друг уред? Во повеќето случаи одговорот е не.

HomePod

Ако имате HomePod mini или Apple TV 4K (втора генерација) веќе имате Thread Border Router Дома. Има и други уреди кои исто така ја вршат оваа задача, како што се некои светлосни панели Nanoleaf и рутери од брендот Nest и Eero или MESH системи. И малку по малку ќе пристигнат и други уреди со оваа функционалност. Така, вашите стари HomeKit уреди совршено ќе коегзистираат со новите што ги купувате веќе компатибилни со Matter.

Ако немате ништо од ова и не сакате да купувате ништо ново, сè уште можете да ги користите вашите уреди HomeKit, и сè уште ќе можете да купувате додатоци, но сепак ќе треба да бидете сигурни дека тие се компатибилни со HomeKit, веќе не е доволно што се компатибилни со Matter.

Кога ќе пристигне Материјата?

Apple објави на последниот WWDC 2022 дека Matter ќе пристигне оваа годинаТака да чекањето нема да биде предолго. Откако ќе биде достапен, многу производители ќе ги ажурираат своите уреди за да бидат компатибилни се додека го поддржуваат, а многу производи компатибилни со Matter се веќе достапни иако сè уште не можат да ја искористат таа функционалност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.