Доналд Трамп бара од корисниците да го бојкотираат Apple

Доналд-Трамп-Андроид

Сигурно повеќе од еден од вас ќе биде повеќе информиран за тоа што се случува во кампањата за американските избори, отколку за вашата земја. Секој пат кога има избори во САД секогаш мора да се појави лик кој привлекува внимание кон другите, и во повеќето случаи тоа обично го прави на полошо. Зборуваме за Донал Трамп. Пред неколку недели, тој потврди дека ако стане претседател на Соединетите држави, ќе стори се што е можно за Apple да ги произведува своите уреди во земјата, наместо да прибегнува кон кинески компании, каде собранието е многу поевтино отколку на американска територија.

Оваа недела, како што сум сигурен дека веќе знаете, ФБИ на барање на судијата кој го води случајот со нападите во Сан Бернардио каде загинаа 14 лица, формално побара Apple да го отклучи единствениот уред што терористите не ги уништија. Овој уред е заштитен со код. ФБИ би можел да го испроба со сила, но ако претходниот сопственик го конфигурирал уредот така што тој ќе се избрише по надминување на 10 обиди, тие не би постигнале ништо. Apple категорично одби, позиција поддржана од големи технолошки компании како Google, Microsoft, Facebook, Twitter ...

Доналд Трамп воопшто не ја поддржува одлуката на Apple да не им помага на властите да го отклучат уредот и во неговиот последен говор сакаше корисниците на неговите уреди да ги менуваат платформите и да престанат да ги користат сè додека Епл не ја сврти раката и не им помогне на американските власти во истрагата. Трамп отсекогаш користел iPhone за да твита и овој пат, тој се префрлил на неговиот друг уред за да се шири со пример „Самсунг“ за да објави дека веќе започнал да го блокира „Епл“ сè додека не му помогне на ФБИ. Но, тој не само што се посвети на објавувањето на социјалните мрежи, туку тоа го стори и во неговиот последен говор (врвно видео од втор 48).

Apple, како што често се случува со ваквите сензационални изјави, ќе ја прескокне темата олимписки. Јасно е дека Трамп сè што сака е да продолжи да привлекува внимание и понатаму да се забележува во кампањата за претседател на Соединетите држави. Она што го интересира е што зборуваат за него, дури и ако е лошо, како што велеше Дон Кихот.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Jјоан dijo

    Неговата кариера за претседателската функција заврши таму, колку и да е радикална, сите сакаат приватност.