ЕУ алармира против употребата на официјалната апликација за Светското првенство во Катар

Лого на Светското првенство во Катар и ФИФА

Европската унија ги алармира светските фудбалски навивачи кои одат во Катар да го гледаат Светското првенство за преземање и инсталирање на официјалната апликација на Светското првенство во Катар 2022 година на нивните iPhone и други уреди. Причината? на ризици за приватност дека ова ги вклучува сите корисници како што е соопштено од страна на Шеф за заштита на податоци на Европската Унија.

Големите спортски настани, како што е Светското првенство, обично лансираат своја официјална апликација за посетителите на земјата-домаќин и навивачите да можат да го организираат своето патување, да ги лоцираат местата или што било друго што им треба додека се на настанот. Нормално, овие апликации не претставуваат никаков проблем, но се чини дека тоа не е случај со официјалното Светско првенство во Катар 2022 година.

Регулаторите за заштита на податоците на Европската унија предупредуваат за број на ризици што ги има инсталирањето на оваа апликација на нашите уреди за приватноста на нашите податоци и дека тие се компромитирани. Овие предупредувања доаѓаат од Германија, каде што е пријавено дека собирањето податоци на сопствената апликација оди многу подалеку од она што го покажуваат информациите за приватност на кои се согласувате.

Апликацијата исто така би собирала информации од телефонските броеви што биле повикани од уредот, вклучувајќи го и вашиот сопствен телефонски број доколку сте корисник. Се споменува и дека го спречува уредот да премине во „режим на спиење“: Очигледно е и дека податоците не само што се користат внатрешно во апликацијата, туку се пренесуваат на централен сервер. Регулаторите додадоа минатиот вторник.

Германија директно ги препорачува корисниците користете ја апликацијата само ако ја сметаат за строго потребна и дека, колку што е можно, го користат на друг уред паралелен со личниот за да не ги загрозат вашите лични податоци. Норвешка, од своја страна, исто така, објави предупредување до своите граѓани информирајќи дека оние кои го посетуваат Катар и ја користат апликацијата, би можеле да бидат надгледувани од катарските власти. Франција исто така повикува на претпазливост со фотографии и видеа направени за време на престојот Покрај тоа што предлагате да ги отстраните апликациите што е можно поскоро.

Во моментов, ниту владата на Катар, ниту Apple или Google не коментираат за ова прашање, но Ова само дамка и создава (уште) повеќе полемики за Светското првенство кое се одржува во Катар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.