ЕУ сака пораките да се вкрстуваат меѓу сите апликации за пораки

Пораки

Тоа е несомнено една од најистакнатите вести оваа недела. На Европската унија сака да стави крај на сегашните монополи на големите мобилни апликации за пораки и се фати за работа, со сметка од која несомнено ќе имаме голема корист за нас корисниците.

Европските законодавци сакаат да можат сите апликации за пораки вкрстете ги вашите пораки и разговори. Со други зборови, на пример, можете да испратите порака со апликацијата Messages на вашиот iPhone и да ја примате на вашиот WhatsApp како корисник на Android... земете ја сега.

Европската унија работи на својот проект Закон за дигитални пазари (DMA), серија закони кои, доколку бидат усвоени, ќе направат различни апликации за пораки да работат меѓу себе. iMessage, Telegram, Signal, WhatsApp, Facebook Messenger и други ќе треба да можат да испраќаат и примаат пораки едни на други.

Овој пакет закони е наменет за оние апликации кои се многу популарни, со повеќе од 45 милиони активни корисници месечно или 10.000 активни корпоративни корисници годишно. Така што сите најупотребувани што знаеме ќе мора да ги почитуваат овие нови закони во Европа, во случај да бидат одобрени.

Идеја која изгледа едноставна и корисна за корисниците, но која несомнено ќе биде главоболка за развивачите на различните моментални апликации за пораки. Процес, кој ќе биде долги и скапи.

Прво, затоа што ќе биде неопходно да се создаде протокол кој е компатибилен со сите платформи, и второ, секој развивач да може да го примени на својата специфична апликација, бидејќи системите што ги користи секоја апликација се многу различни, како и протоколите за шифрирање, на пример..

Доколку се донесат такви закони, ЕУ ќе мора дајте им малку време на програмерите за да можат да ги имплементираат наведените нови прописи на нивните платформи. Ќе видиме како ќе завршат работите...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.