Еве како активирањето 5G влијае на батеријата на вашиот iPhone

5G

Не сме уморни да го кажуваме тоа во многу прилики, активирањето на врската од следната генерација кога мобилните мрежи се во развој генерално значи забележителен пад во перформансите на батеријата на вашиот iPhone, меѓутоа, една неодамнешна студија појасно, на целосно објективен начин , каков е резултатот при секојдневна употреба.

Ви го прикажуваме вистинското влијание на активирањето на 5G на вашиот мобилен уред и како тоа влијае на батеријата. Дознајте кај нас, бидејќи резултатот може да изгледа тотално изненадувачки доколку не ја примените наједноставната логика.

Иако студијата е спроведена во Соединетите Американски Држави со телефонските компании T-Mobile и Verizon, реалноста е дека таа е целосно применлива за нашата околина во Европа. каде што 5G не само што е далеку од целосно имплементирање, но во многу случаи всушност не нуди предности во однос на претходната технологија (4G – LTE). Анализата на податоците е спроведена од The Wall Street Journal и резултатот е во согласност со она што може да го очекуваме.

Во случајот на iPhone SE (2022), наоѓаме загуба од приближно еден час автономија помеѓу 5G и 4G. Разликата е уште позабележителна кај iPhone 13 Pro, каде што откриваме дека преку 4G конекција е близу 16 часа, а ако имаме активирано 5G, едвај остануваме за 13 часа. Друга опиплива разлика е забележана кај iPad Air (2022) имајќи предвид дека би достигнале 8 часа со активирана 5G и би достигнале речиси 11 часа во случај на користење на 4G конекција.

Како што добро знаете, тоа е затоа што 5G поврзувањето во моментов е слабо и уредот испраќа многу енергија до антената со намера да достигне 5G мрежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.