Екранот на новите iPhone-и полесно гребе, сметаат корисниците

IPhone 6

Време е да зборуваме за екраните на новите iPhone-и. Но, не колку е кул новиот Retina HD, но стаклото што го покрива. И тоа е тоа како што можеме да видиме во сопствените форуми за поддршка на Apple, екранот на овие два последни модели на смартфон на компанијата јаболко, би бил подложен на гребење отколку оние на претходните уреди.

Темата на разговорот генерира многу дискусии, но, искрено, не е нешто што ме изненадува. Сега тука во близина. Секогаш кога ќе се ослободи нов уред, многу е вообичаено да се видат овие типови дискусии. Не негирам дека може да биде вистина дека полесно се гребеше (сега ќе разговараме за тоа), но така се случува има тенденција да претерува многу со овие работи.

Вистина е дека ако некоја студија ми каже дека екранот на новите iPhone-и е по кревка, верувам во тоа. Постојат многу причини зошто овој нов екран би можел да се разликува од останатите, но најочигледен (и, каква случајност, таму е фокусиран најголемиот дел од поплаките од корисниците) се неговите закривени рабови. Откако стекнавме закривеност и ја оставивме настрана вообичаената плошноста на која бевме навикнати, логично е да се мисли на тоа тие области се повеќе изложени на настаните од нашите секојдневни работи.

Коментар кој исто така многу се повторува е дека гребнатинките се појавија таму и покрај тоа што се грижеа исклучително за iPhone. Ако научив нешто во последниве години, тоа е дека концептот на »грижа за» iPhone е тотално релативно. Јас, кој навистина добро го третирав, немам гребнатини на рабовите. И ти?

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

19 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Јави dijo

  Кршливоста и гребнатинки имаат многу малку врска со тоа. Малку сериозно.

  1.    Маркос dijo

   Кршливоста и цврстината не се баш исти, но не е дека немаат никаква врска со тоа ... И ако добиеме така, она што треба малку сериозност е вашиот коментар затоа што „гребнатинки“ ме болат во очите (тоа е напишани „гребнатини“).

   1.    Јави dijo

    Лично, мислам дека истата сериозност не е потребна за написот во блогот, како и за одговорот. Дури и да е така, признавам дека секогаш имав проблеми помеѓу ленти и ленти, двата поими се многу слични по правопис и значење.
    Од друга страна, бидејќи го коментирате и браните за прашањето на кревкоста и цврстината, во објава во која се зборува за гребење на екранот, кревкоста има мала важност и цврстината е многу важна. Тие се две својства што и покрај фактот дека по правило се спротивни, не е секогаш така. Уште повеќе, ако се заснова на вашата одбрана, тоа би било уште погрешно, бидејќи, како општо правило, би било покревко, за возврат ќе биде потешко и затоа е потешко да се гребе.
    Без понатамошно разочарување, и со најискрено извинување за какви било можни погрешни правописи, поздрав.

    1.    Kike dijo

     Па, Јави, вистината е дека не сте во право за прашањето на цврстина и кревкост. Гледате, јас сум машински инженер и жал ми е што од прва рака ви кажам дека во случај на кристали за мобилни уреди и таблети и ве уверувам дека кревкоста и цврстината немаат многу што да направат, но тие НЕ се спротивно на сите! Затоа, би ве замолил доколку немате д-р да престанете да се обидувате да ги понижувате луѓето што коментираат тука. Поздрав пријателе :)

 2.   Рик dijo

  Случајно, ова е првиот iPhone во кој решив да не ставам заштитник на екранот, а засега ниту една гребење од денот на поаѓање со интензивна употреба.

 3.   Ману dijo

  И јас се грижам за тоа особено добро и пред некој ден открив мала гребнатинка на алуминиумот, покажувајќи to на мојата девојка дека и се излизга од рацете и сега видов пукнатина на малиот екран од горниот дел, но ми дава храброст затоа што мојот iPhone 4 за 4 години немаше речиси никакви гребаници ...

  1.    Сал dijo

   Храброста треба да ти ја даде со твојата девојка хахаха

   1.    Ману dijo

    Хахаха малку да првично хехехе, но еј, ќе продолжам да внимавам и да се обидам да не паѓам во повеќе раце од моите хехехе

 4.   jhon255 dijo

  Хахаха, тие се единствените идиоти на кои компанијата што идоли им ја продаваат безгрешни уреди донесени од небото, кои се граничат со совршенството, за подоцна да сфатат дека тие не се такви и самите корисници ги обвинуваат за злоупотреба. Колку фанатизам !!!!

 5.   Хуан Колила dijo

  Јас би се обложил дека е вистина, го проверив отпорот од ден на ден на многу уреди и морам да кажам дека и покрај тоа што се грижев за него како 800 евра што ме чинеше (да не го ставам заедно со ништо во мојот џебови, секогаш ставајте ја на некоја површина што не можам да ја изгребам, итн ... Мојот екран има површни гребнатини што не можев да ги објаснам зошто се, тие едноставно се, а некои неколку дена по купувањето, нема на рабовите, но доста од напред, за среќа тие нормално не се гледаат и мора да го погледнете, но лудо е ... чекам заштитен екран за стакло што го купив преку Интернет за да го реши овој аспект.

 6.   Тревник dijo

  Екраните на iPhone секогаш, колку и да е изгребан. Од првиот ден со заштитник и во моментот, ниту рабовите ниту ништо не се гребе. Но, моето искуство ми вели да. IPhone 4 и 4S секогаш со прекривка и заштитник, а металниот раб отсекогаш бил изгребан, мали гребнатинки што се гледаат после светло, но секогаш е логично што се гребе

 7.   Sergio dijo

  Избрав да ставам заштитници на iPhone-ите што ги имав, од 4 до 5s, во случај на iPhone 6 сè уште немам ставено заштитник освен во случај на носење со куќиште, имам два месеци со ќелијата , досега не Има гребнатини, мислам дека многу ќе зависи од употребата и од начинот на лекување.

 8.   Алекс dijo

  Без заштитник од првиот ден излезе во Шпанија и не е гребење или коса на светлината ...

 9.   osосет dijo

  ако го фрлите од автомобил во нормална брзина дека ќе се почеша или свитка или не се рестартира?

 10.   супра dijo

  На 30% поголем екран, големо логично е да има 30% повеќе гребнатини, нели? повеќе гребење површина повеќе гребнатини ...

 11.   Луис дел Барко dijo

  Ако добро прочитате, ќе знаете од каде е. Се најдобро.

  1.    Арнау dijo

   Тоа е проблемот, тие критикуваат одлични написи дури и без да ги прочитаат.

 12.   иСолана dijo

  Се наведнува, се гребе ... Ако лансирате ракета „Томахавк“ кон неа, може и да се распадне. Ако сакате нешто отпорно на удари, купете камион од тие жолти Securitas, тоа е тешко. Ако купите Ламборџини и ги шутнете вратите, и тие ќе забодат. Сите да го дискредитираат iPhone. Јас сум бизнис со телекомуникации, а iPhone 6 е убедливо најдобриот телефон што некогаш сум го поседувал. Кога сите други брендови ќе направат споредба на нивните предводници со iPhone, ќе стават јасно до знаење дека целта е срушена.

 13.   Jarr2300 dijo

  Имајќи и iPhone 3gs и 4s, забележливо е дека екранот на 6-те многу полесно гребе. Како што коментира Хуан Колила, употребата што ја дадов и грижата беше беспрекорна, па дури и така има микро гребнатини кои може да се видат само одблизу (но тие се таму ... друга работа е што, жена ми, на пример, не ги гледа).