Екстер, паричникот кој никогаш нема да го изгубите

Технологијата конечно достигнува ставка што е во нашите џебови со децении со мала варијација. Нашите паричници продолжуваат да бидат суштински, и покрај напорите на паметните телефони да ги заменат, нешто што сè уште е далеку од тоа да се случи. Можеме да имаме кредитни картички, дури и билети за филм на нашиот мобилен телефон, но паричникот секогаш ни влегува во џебот на панталоните или палтото. Ние ви го покажуваме парламентот Екстер, еден од најнапредните паричници што можеме да ги купиме денес, со РФИД-систем за заштита и следење, без да се жртвува дизајнот и квалитетот на најдобрата природна кожа.

Компактен дизајн и највисок квалитет

Првото нешто што го барам од паричникот е тоа што можам да го носам со себе во текот на целата година, било да е тоа зима и да носам капут со големи џебови, или лето со фармерки. Затоа, ја отфрлам секоја голема и обемна чанта што не се вклопува во предниот џеб на тесната фармерка. Но, сепак, сакам да можам да носам што ми треба во себе: лични карти, кредитни картички и пари. Да се ​​најде портфолио модел кој ги исполнува овие спецификации не е лесна задача, но парламентот на Екстер сигурно ја прави.. И тоа го прави и со врвен квалитет на кожа со употреба на растителни бои, постигнувајќи навистина извонреден допир и изглед.

Метален оддел сместува до шест кредитни и / или лични карти преку систем што ви овозможува да ги отстраните само со една рака. Тоа е најдобриот начин за складирање на неколку картички на најкомпактен можен начин и истовремено да ги имате лесно достапни. Покрај тоа, овој оддел е оној што ја извршува функцијата за заштита на РФИД. Од што се состои? На едната рака, ги штити вашите картички од можни електромагнетни пречки што ги прави бескорисни. Дали сте се обиделе да платите со вашата картичка користејќи ја нејзината магнетна лента или да ја земете од банкомат и ви рече дека не работи? Па, токму тоа е она што ја спречува оваа заштита. Исто така, на предниот капак има уште два слотови за две други картички.

Сигурно сте виделе и видеа и вести за тоа како некој со датафон може да украде пари од вашите картички користејќи технологија без контакт. Па, тоа не е ништо повеќе од урбана легенда што експертите сметаат дека е скоро невозможно да се направи, и ако некој го стори тоа, би било прилично лесно да ги пронајдеме и да ги запреме, но да Вредни информации можат да бидат украдени од вашите картички со потребната технологија што го користи овој систем, а РФИД-заштитата исто така го спречува тоа.. Да се ​​обезбеди највисока можна безбедност никогаш не боли, и овој паричник Екстер го прави тоа.

Систем за следење на чиполо

Екстер се здружи со Чиполо, глобален систем за следење, за да ни понуди мала картичка што можеме да ја носиме во паричникот и што ќе ни овозможи да ја најдеме ако не знаеме каде сме ја оставиле. Со големина на кредитна картичка, се разбира малку подебела, оваа картичка чиболо вклучува мал соларен панел и батерија што ќе ни овозможи да ја користиме без да се грижиме за исцрпување на батериите. Три часа полнење на сончева светлина ни дава два месеци автономијаИзненадувачки бројки со оглед на големината на картичката. На овој начин нашиот паричник Екстер секогаш ќе биде локализиран.

Картата е поврзана со нашиот iPhone преку Bluetooth и можеме да ја испуштиме звукот од нашиот iPhone или користејќи Siri преку кратенките. Прашајте ја Сири на вашиот iPhone или HomePod „каде е мојот паричник?“ и картичката Chipolo ќе започне да се огласува. Звукот не е многу гласен, но доволно за да го слушнете во не многу бучна средина. Функцијата е достапна и обратно: со помош на вашата Chipolo картичка, можете да направите вашиот iPhone да ringвони, во случај она што го баравте да е вашиот телефон, нешто што повеќе од едно ќе го направи прекрасно.

Ако го изгубите паричникот можете да го означите како изгубен од апликацијата, во моментот кога вашиот iPhone повторно ќе го открие, ќе бидете известени. Што ако е далеку од тебе? Целата заедница на корисници на Чиполо ќе ви помогне да ја користите, дури и ако некој не ја користи апликацијата, со скенирање на QR-кодот на задниот дел од картичката ќе можете да испратите известување со локацијата на картичката. Ја пропуштам можноста дека штом ќе се оддалечите од вашиот паричник, iPhone ќе ве извести дека го оставате зад себе, нешто што се надевам дека ќе дојде во идните надградби.

Мислење на уредникот

Екстер парламентот има изглед на конвенционален кожен паричник, сè додека зборуваме за врвна природна кожа. Сепак, тоа вклучува две карактеристики што не се премногу чести денес: РФИД-заштита за вашите кредитни картички и систем за следење што се полни со сончева светлина. Ако на ова ги додадеме и неговата компактна големина и можноста да држи до 8 картички (шест во металниот оддел и уште две во капакот) и паричникот, резултатот е модерен, стилски и практичен паричник што тешко ќе се изгуби . Достапно во разни бои, можеме да го купиме на Амазон за околу 77 € (линк), иста цена како и секој друг кожен паричник што не нуди ниту една од дополнителните карактеристики што ги споменавме. Ако сакате паричник + локализиран комплет, ќе мора да го купите на официјалната веб-страница на Екстер (линк) за вкупно 108 € со вклучени трошоци за испорака.

Екстер парламент
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
77
 • 80%

 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 90%
 • Завршува
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите

 • Премиум кожа
 • Компактен и лесен
 • РФИД заштита
 • Систем за следење
 • Лесна и интуитивна апликација
 • Практичен и компактен систем на држачи за картички
 • Соларно полнење

Contras

 • Не предупредува кога ќе го оставите зад себе

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.