Apple издава RC верзии на iOS 15, iPadOS 15 и watchOS 8

Пред неколку минути заврши говорницата за „стриминг во Калифорнија“ во која Тим Кук и неговиот тим ги претставија новите уреди за да започнат со падот. Меѓу нив се новиот iPad 2021, iPad mini 2021, Apple Watch Series 7 и целиот нов асортиман на iPhone 13На Сите овие уреди ќе ги носат со себе новите оперативни системи презентирани на WWDC 2021 година што се одржа во јуни. Всушност, пред неколку минути Apple ги објави верзиите на RC (кандидат за ослободување) на новите оперативни системи. Меѓу нив се iOS 15, iPadOS 15 и watchOS 8.

Apple издава верзии на RC како подготовка за официјалното претставување на iOS 15

Епл само што започна во портал за програмерите верзиите RC на iOS 15, iPad OS 15, tvOS 15, HomePod 15 и watchOS 8. Скоро конечната верзија на macOS Monterey треба да почека неколку недели за да стигне до оваа верзија, која најверојатно ќе биде објавена во октомврискиот настан.

Поврзана статија:
Приватното реле на iCloud станува бета функција во најновата бета верзија на iOS 15

iOS 15

Овие верзии на РК се нарекуваат вака, бидејќи тие се „Кандидат за ослободување“ или кандидат за последна верзија. Овие верзии се верзии на оперативни системи кои ги вклучуваат сите нови карактеристики на бета со цел да се подготви за официјалното лансирање. Во овој случај, Apple ги објави конечните кандидатски верзии на iOS 15, iPadOS 15, tvOS 15, HomePod 15 и watchOS 8. Овие оперативни системи ќе го видат светлото на денот во наредните денови.

Apple најверојатно ќе ги објави верзиите RC во наредните денови за корисниците кои се запишани во официјалната јавна бета програма. Ова е направено за да се обиде и дебагира сите проблеми во последен момент што програмерите можат да ги пријават при тестирање на конечниот оперативен систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.