Apple го лансира четвртиот бета за развивачите на iOS 15.1 и останатите оперативни системи

iOS 15.1

Денес е бета ден во Купертино. Во случај да има здодевен програмер на Apple во некој агол на планетата, Apple штотуку објави нови бета верзии за програмери на сите свои оперативни системи.

Дали се четврта бета за iOS 15.1, iPadOS 15.1, tvOS 15.1, watchOS 8.1 и macOS Monterey. односно речиси за сите уреди на компанијата. Поштедени се само HomePods и AirPods. Така штом ќе бидат тестирани, ќе видиме дали даваат значајна вест или едноставно се за да ги поправат грешките откриени во третата бета.

Пред само еден час, Apple објави нови бета верзии на сите свои оперативни системи за сите свои развивачи. Тие се четврта бета, така што во принцип не треба да даваат значајни вести, и најверојатно едноставно исправи грешки откриени во претходните бета верзии.

Тие се четврта бета на iOS 15.1, iPadOS 15.1, tvOS 15.1, watchOS 8.1 и macOS MontereyНа Годинешната верзија на софтверот Mac е единствената што с yet уште не е објавена за сите корисници. Се очекува следниот понеделник да биде присутен на настанот „Unleashed“ што компанијата го планираше.

Како и секогаш, овие нови бета се преземаат преку ОТА од менито "Поставки" на оние уреди со овластена сметка за развивач на компанијата на кои веќе се инсталирани претходните бета.

И уште еднаш се сеќаваме дека не е препорачливо да инсталирате бета верзии на различниот софтвер на Apple на вашиот главен уред што го користите за работа. Иако обично се доста стабилни и сигурни, ризични се за употреба и секоја сериозна грешка може да предизвика да ги изгубите сите информации на уредот, или уште полошо, да ги направите неупотребливи.

Затоа програмери Тие го инсталираат на уреди што веќе ги имаат за таа употреба, како уште една алатка за нивната работа. Затоа, имајте малку трпение и почекајте да ги инсталирате официјалните верзии за сите корисници, и со тоа ќе можете да уживате во вестите што овие бета ги вклучуваат со целосна гаранција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.