Apple ги одложи плановите за скенирање фотографии за материјал за злоупотреба на деца

Отсекогаш сме велеле дека паметните телефони станаа неопходни уреди во нашиот живот. Голем дел од нашиот живот е во овие мали уреди што ги чуваме во џебот. Но, бидете внимателни, тие исто така кријат темна страна ... И тоа е она што во денешно време луѓето на Сите возрасти имаат пристап до оваа технологија, и очигледно има луѓе што ја користат за да извршат дејствија со сомнителна законитостНа Ова лето зборувавме за плановите за Apple да анализира фотографии и да открие содржина за злоупотреба на деца. Некои ги критикуваа плановите што изгледаат тие ќе одложат да ги подобри. Продолжете да читате за да ви ги кажеме деталите.

Веќе знаете дека сето ова треба да се земе со пинцета, на крајот Apple никогаш не сакаше да се меша со она што е на уредите и го видовме, на пример, во истраги за напади. Зошто содржина за злоупотреба на деца да? Па, очигледно затоа што треба да се бориш со него, и мислам она што Apple треба да го подобри е комуникацијата на ова. По првите вести, многумина мислеа дека Apple ќе ги анализира сите нивни фотографии, и не е така, Тоа ќе го направат врз основа на алгоритми и очигледно во земјите каде што е дозволено ова ...

Минатиот месец објавивме карактеристични планови наменети да помогнат во заштитата на децата од предатори Тие користат алатки за комуникација за да ги регрутираат и искористат и да го ограничат ширењето материјал за сексуална злоупотреба на деца. Врз основа на повратните информации од клиенти, групи за застапување, истражувачи и други, одлучивме да одвоиме дополнително време во наредните месеци за да собереме информации и направете подобрувања пред да ги објавите овие критично важни карактеристики за безбедност на детето.

Мислам дека Apple ненамерно влезе во градина, идејата е добра, а намерите се. Сега задача на Apple е да го подобри начинот на кој тие комуницираат со ова скенирање фотографии, и јасни ја целта на овие промени. И на тебе, Што мислите, што Apple може да открие содржина за злоупотреба на деца? Дали се согласувате дека компаниите треба да соработуваат за да ги откријат овие практики?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.