Apple и NBA да создадат плејлиста со независни уметници на Apple Music

Националната кошаркарска асоцијација (НБА) и „Епл“ постигнаа договор за создавање плејлиста на „Епл мјузик“, плејлиста што ќе се состои единствено од независни уметници од независна етикета. Оваа плејлиста ќе се вика База: линија.

Продукцискиот список ќе се состои од некои 40 хип-хоп песни И секоја недела ќе се надополнува со нови песни, според ffеф Марсило, постар потпретседател на НБА за дистрибуција на медиуми. Сите песни што се дел од таа плејлиста ќе бидат достапни на веб-страницата и апликацијата на НБА.

Покрај тоа, тие се користат и во најдобрите моменти на избрани натпревари што се споделуваат преку социјалните мрежи. Еди Кју, познат lубител на НБА, беше еден од учесниците во договорот. Кју вели дека е возбудена од договорот што го постигнала со НБА, а договор дизајниран да ги поддржува новите независни урбани уметници и оние кои веќе се прославија.

Иако со плејлистата ќе управува Apple, повеќето, ако не сите, наслови ќе бидат придонесени од UnitedMasters, релативно нова музичка етикета со околу 190.000 независни уметници.

Основачот на Јунајтед Мастерс, Стив Стоуте изјавува дека има поголема понуда на нови музичари отколку што можат да се справат со традиционалните етикети, уметници кои достигнуваат нова публика пред традиционална дискографска куќа.

Посветеноста на Apple кон услугите со лансирање на Apple TV +, Apple Arcade, Apple News + да ги именува најновите, се уште еден доказ дека Apple сака да ја напушти зависноста од iPhone имате од вашиот врвен производ, особено сега кога продажбата престана да расте со стапката што ја направија во последниве години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.