Епл и Johnонсон и Johnонсон започнаа студија за намалување на ризикот од мозочен удар

Johnонсон и Johnонсон

Здравјето стана главен проблем за Apple. И ми се чини многу успешно. Сè повеќе сме сведоци на нови студии од компанијата за да видиме како нејзините уреди можат да помогнат во здравјето на луѓето.

Денес излезе на виделина почетокот на новата американска студија спроведена од Apple во соработка со Johnson & Johnson за тоа како Apple Watch и iPhone можат да помогнат во собирање многу важни податоци за проучување и спречување на васкуларни болести како мозочен удар. Браво за двете компании.

Apple и Johnson & Johnson денес го објавија почетокот на a нова студија наречена „Студија за срцево срце“ која има за цел да собере повеќе информации за атријална фибрилација и слично со уредите на „Епл“: iPhone и Apple Watch.

Оваа студија се базира на апликација за такви уреди кои ќе ги проучи собраните срцеви податоци за следење за да види дали може да ги зголеми сигналите за потенцијални васкуларни компликации како што е мозочен мозочен удар. 

Beе се заснова на собирање податоци од корисници постари од 65 години. Apple и Johnson & Johnson сакаат да ги проучат податоците собрани од Apple Watch, за да видат дали таквите информации можат да помогнат во намалување на ризикот од мозочен удар благодарение на раното откривање на атријална фибрилација, се забележува благодарение на ЕКГ на часовникот „Епл“.

Главниот проблем со атријална фибрилација е тоа што нема очигледни симптоми кај заболениот, па затоа е многу тешко да се дијагностицира. Благодарение на Apple Watch, корисникот може да биде предупреден дека страда од криза на атријална фибрилација, дури и ако лицето не го забележи тоа.

Луѓето заинтересирани да учествуваат во студијата мора да бидат постари од 65 години и жители на САД. Тие мора да имаат традиционален Медикер, да поседуваат iPhone 6s или подоцна и да се согласат да ги дадат своите здравствени податоци на студијата. По процес на избор, ќе се создадат две групи: едната група ќе користи само една апликација на својот мобилен телефон, а на учесниците од другата група ќе им биде обезбеден Apple Watch за собирање податоци. Студијата ќе трае три години.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.