Епл Студио Дисплејот има простор за складирање од 64 GB… за што?

Неодамна Ви нудиме информации за еден од најконтроверзните производи лансиран од компанијата од Купертино во последниве години, не може да биде ништо друго освен скапиот и екстравагантен Apple Studio Display, 27-инчен екран кој започнува од 1.800 евра и се чини дека не се мери во многу аспекти.

Додадено на листата на куриозитети споменато погоре фактот дека Откриено е дека Apple Studio дисплејот има 64 GB тотално бескорисно складирање, бидејќи не е достапен за корисникот, зошто Apple би го направил овој чуден потег со меморијата на Apple Studio Display?

Како што добро знаете, Apple Studio Display всушност работи со iOS 15.4, или барем варијанта за употреба на овој екран како што е случајот со Apple TV и HomePod. Сепак, програмер најде информации во кодот на екранот што се чини дека го покажува тоа екранот има мемориски чип NAND од 64 GB, и можеби најизненадувачкото е токму тоа што зафаќа само 2 GB од сета оваа достапна меморија.

https://twitter.com/KhaosT/status/1505696683677532163?s=20&t=ACuN797ZFeGyHiqKYIufPQ

Јасно е дека подобро е да се спречи отколку да се лекува во овие случаи, и поголемата меморија ќе му овозможи на Apple да додава софтверски подобрувања со поголема длабочина, сепак, изненадувачки е ако се земе предвид политиката за складирање што Apple отсекогаш ја одржувал. Не толку одамна дека влезниот iPhone започна од 32 GB (половина од овој екран) па дури и MacBook Pro понуди само 128 GB SSD меморија за „најевтиниот“ модел.

Интересно ако се земе предвид тоаСтудискиот дисплеј во моментов нуди повеќе енергија од Apple TV 4K, кој е дизајниран да троши содржина. Не само што има помоќен процесор (A12 наспроти A13 Bionic), туку нуди двојно поголема внатрешна меморија во овој случај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.