ESIM доаѓа на новите iPhone XS, iPhone XS Max и iPhone XR за секого

Уште една од најголемите новини што не можат да останат незабележани од вчерашната презентација на овие нови iPhone XS, iPhone XS Max и iPhone XR, е доаѓањето на eSIM што им овозможува на сите да уживаат во двојната SIM во новиот iPhone во овој случај Nano SIM и eSIM.

Сето ова ќе им овозможи дополнителна удобност на корисниците кои патуваат најмногу или оние кои треба да управуваат со две линии на работа. Добрата работа е што ќе можеме да уживаме во неколку оператори на сите нови модели на iPhone, ова е благодарение на eSIM, кој е познат и како виртуелна SIM-картичка. Исто така мора да се стави до знаење дека има мал отпечаток и како такво, важно е да го прочитаме претходно. 

Двојно подготвеност за двојна SIM-функција

Со ова име Apple ја крсти својата услуга со двојна SIM картичка во новиот iPhone и тоа не значи друго освен двете картички што ги имаме во iPhone ќе бидат активни истовремено. На овој начин, кога ќе се јавиме со едната, таа ќе остане како главна картичка и за време на префрлувањето на другата, таа автоматски ќе се промени. Во земји како Кина, iPhone Dual SIM на Apple ќе интегрира две физички картички, но во останатите земји се додава eSIM внатре, картичка што некои модели на iPad веќе ја носат и очигледно Apple Watch со LTE.

Играта е на операторите

И, тоа е што „Епл“ во главниот говор објави некои од операторите кои веќе ја имаат оваа услуга, така што веднаш штом ќе бидат пуштени во продажба новиот „Ајфон XS“, „Ајфон ХС Макс“ и „Ајфон ХР“, корисниците можат да ги договорат овие услуги со Двојна СИМ. Иако, како што рековме на почетокот, тоа нема да се случи во сите земји и затоа мора да погледнеме на веб-страницата на Apple и да го прочитаме она што го кажавме на почетокот на овој напис, а тоа е она што Тоа би бил ситни букви што се појавуваат на шпанската веб-страница:

ESIM ќе биде достапен на крајот на годината преку ажурирање на софтвер. Употребата на eSIM бара план за мобилни податоци (што може да вклучува посебна преносливост и роаминг услови, дури и кога престојот е истечен). ESIM не е компатибилен со сите оператори. ESIM може да биде оневозможен при купување на iPhone преку одредени оператори. Проверете ги деталите со вашиот оператор

Значи, чекорите за сега се едноставни и Beе чекаме ажурирање за да можеме да ги користиме овие eSIM во нашиот нов iPhone Барем со Vodafone, кој е меѓународен оператор што се појавува на списокот на достапни што ги покажа Apple, иако бројот на оператори што ја нудат оваа услуга може да се зголеми. Во моментот ќе биде време да ја искористиме тековната Nano SIM за да остваруваме повици и да имаме податоци на нашите уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Пепе dijo

    Овој модел на Dual Sim со 2 физички Сими, дали тие ќе се продаваат само во Кина? Нема да го добиеме во Apple Store во САД?