Задната камера на некои iPhone 14 Pro не бара хардверска поправка

Еден од најдобрите новитети на овој нов iPhone 14 Pro е на неговиот грб. Новиот модул за камера е многу сличен со оние од претходната генерација, во поглед на дизајнот и физичкиот изглед. Но, во внатрешноста, профитабилноста што ја нуди оваа нова камера е дадена само во најновиот модел. Имаме сензор кој фрла 48 MP во главната камера и имаме нови агли и зумирање. Но и ние веќе ги имаме првите проблеми, но не треба да се плашиме. Се може да се поправи и фала што не е грешка во градбата. Тоа ќе биде поправено со софтвер. 

Пред неколку дена се појавија првите проблеми во новиот терминал на Apple iPhone 14 Pro. Некои корисници доживеале проблеми на некои слики, па дури и пред да можат да го фотографираат предметот или личноста, но со одредени апликации, односно тоа не се случува секогаш. iPhone 14 Pro и Pro Max генерираат во Насилни вибрации на камерата кога користите апликации како TikTok, Instagram и Snapchat. Како и обично, социјалните мрежи помогнаа да се пренесе проблемот и дека Apple почнува да го истражува проблемот.

Apple веќе проговори и коментираше дека не е хардверски, туку софтверски проблем. На тој начин, корисниците едноставно ќе треба да го ажурираат iPhone штом ќе биде објавено ажурирање софтвер со поправка следната недела, што укажува дека проблемот не предизвикува трајно хардверско оштетување на уредот. Повеќе од веројатно е дека ќе го видиме во iOS 16.0.2.

Вистина е дека Apple веќе има дадено решение, точно е дека не е веднаш, но подобро е отколку да се соопшти дека модулот на камерата има проблем и мора да се поправи. Исто така, ако размислите малку ладно, можеме да поминеме неколку дена без тие апликации за социјални медиуми, нели? Ниту, пак, компанијата ја прецизираше основната причина за проблемот. Една од можните причини што се разгледуваат во специјализираните форуми и медиуми е дека главната леќа кај двата модели на iPhone 14 Pro, која има нова „втора генерација“ стабилизација на сликата со поместување на оптичкиот сензор, можно е стабилизаторот да делува од нејасни причини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.