Задолжителна 3-годишна гаранција донесена за сите производи, вклучително и за Apple

Одобрен е во Шпанија продолжување на задолжителната гаранција за производите што ги купуваат потрошувачите, од две години на три, и ова очигледно ги вклучува производите на Apple.

„Епл“ ќе мора да понуди тригодишна гаранција во Шпанија за сите производи што ги продава во нашата земја, како и останатите производители, како што одобри денес Советот на министри. Новите регулативи за потрошувачи се подготвени за објавување во BOE, каде што ќе биде означен датумот на кој ќе стапи на сила. Покрај оваа тригодишна гаранција, вклучени се и други измени, како што е продолжување на 10 години од периодот во кој производителите мора да имаат делови за да ги поправат своите уреди.

https://twitter.com/consumogob/status/1387071686953086978

Договорот за „бесплатни“ дигитални услуги е исто така регулиран за прв пат, оние во кои тие ви нудат услуга за промена на вашите лични податоци, како што се социјални мрежи, музика, итн. Издржливоста на производот е дефинирана и како објективен критериум. Ако издржливоста не е онаа што е договорена во договорот за набавка, клиентот може да избере помеѓу поправка или замена на истиот.

Apple и останатите производители ќе мора да ги почитуваат новите регулативи од моментот на влегување во сила, не знаеме дали е ретроактивно или од тој датум. Оваа промена на регулативата е дел од предлогот на Европската унија, па може да се случи и другите земји на Унијата да го продолжат задолжителниот гарантен рок за производителите. Добри вести за потрошувачите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.