Закана со бомба кај јапонската продавница „Епл“ го принудува нејзиното затворање

јаболко - продавница-јапонија

Најновите настани поврзани со тероризмот принудуваат многу земји да бидат во постојана готовност за да се обидат да избегнат други можни напади, како оној што се случи пред неколку дена во Париз, каде загинаа нешто повеќе од 120 лица. На 6 декември, „Епл продавницата“ во областа Гинза, во Јапонија, доби рачно напишана белешка во која се известува дека доколку настанот закажан за тој ден не биде откажан, експлозивните направи сместени во установата би активирале.

Веднаш штом ја прими оваа белешка, управителот на „Епл продавница“ го контактираше полицискиот оддел Метрополитен кој ја пребаруваше целата продавница за да ги пронајде наводните експлозивни направи. По спроведено темелно пребарување, полицијата не најде ништо сомнително затоа продавницата повторно ги отвори вратите. Полицијата спроведува истрага за тоа кој можеби бил одговорен за овој инцидент.

Настанот што требаше да се одржи истиот ден во 14:XNUMX часот беше предавање на јапонскиот филмски режисер Исао Јукисада, настан што беше откажан од управителот на продавницата веднаш штом ја доби наводната закана за бомба. Иско Јукисада имал намера да го промовира својот најнов филм, мешавина од романса и неизвесност, наречен Пет минути до утре.

Наводната закана со бомба предизвика продавницата да се затвори околу еден час, времето потребно за полицијата да изврши исцрпен претрес на објектите. Ако конечно успеат да откријат кој е основач на оваа закана, тие би можеле да бидат обвинети за наводно присилно попречување на слободата на бизнисот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.