Зошто трендовите не се прикажуваат во мојата активност на Apple Watch?

Тенденции

Апликацијата за активност на нашиот Apple Watch значително се подобри со најновата објавена верзија на watchOS 6 и трендовите на нашата активност. Во овој случај, апликацијата правилно ќе ги чита сите податоци, но не се прикажани сите трендови, зошто се случува ова?

Па, се чини дека има неколку фактори кои влијаат на читањата и еден од нив е дека многу од овие податоци се добиваат со специфична обука, типичните „Други“ или обука што самите ја правите, како што е „Скокни јаже“ не работи итн итн ... Исто така времето потребно за да се изброи нашиот часовник Сите трендови на активност се одлични, затоа бара многу обука.

Деновиве ја гледам апликацијата Активност со малку повеќе континуитет затоа што го зголемувам и времето што го посветувам на моето секојдневно тренирање, па ме изненадува тоа што после ова апликацијата Активност не ги покажува сите трендови што може да ги даде и јас Почнав да ги разгледувам можните причини. Главно, еден од најјасните е оној за кој разговаравме погоре, за да се измерат трендовите бара време, но исто така и специфична обука за тоа. Пешачењето и трчањето се основен дел за добивање податоци за VO2, трчање темпо и темпо на одење, така што без овој тип на активност нема да добиеме резултати, а потоа ќе имаме постојани минути, кои во овој случај ќе можеме да ги постигнеме без овие две активности, но со текот на времето, а тоа е бара 6 месеци податоци.

Новиот watchOS 6 беше лансиран во средината на септември 2019 година, така што сите што ја инсталиравме новата верзија, сме со неа нешто повеќе од четири месеци. За да добиете податоци за вежбање, стоење, движење и оддалеченост, Apple Watch не бара повеќе податоци отколку што наоѓа при вежбање, па затоа е нормално дека овие се најчести.

Трендови на активност

Зошто трендовите не се покажуваат?

На овој начин, мора да се земе предвид дека на податоците им требаат околу 180 дена континуирана активност така што трендовите ќе почнат да се покажуваат, па ако само што започнавте да трчате или одите, ќе треба да бидете трпеливи и да почекате да помине ова време. Логично сето ова без соблекување на часовникот и комплетирање кругови заедно со тренинг за трчање и пешачење. Кога ќе се соберат доволно податоци, ќе добиеме известување со кое ќе ве известиме дека сега можете да ги проверите вашите трендови за оваа вежба.

Во мојот случај, трчањето и одењето се повеќе спорадични тренинзи во моментов, па нормално е да не се појавуваат. И ти, Дали веќе ги имате отклучено сите или скоро сите трендови?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.