Ирска ќе мора да ја зголеми стапката од 12,5% на „Епл“ и други големи

Големите технолошки компании како „Епл“, „Гугл“, „Мајкрософт“ и други компании го основаат своето седиште во Ирска поради нивните придобивки во однос на даноците што мора да се платат. Во моментов овие компании плаќаат данок од 12,5% и ова може да биде изменето со глобалниот план предложен од администрацијата на Бајден, но ирската влада не е во нивна полза бидејќи ќе види колку компании го повлекуваат својот штаб од земја.

Нациите Г7 и Европската унија постигнаа принципиелен договор според кој сите земји-членки ќе воведат минимален данок на корпорациите лоцирани на 15%, зголемувајќи ја сумата што во моментов се плаќа во Ирска за 2,5 поени.. Се разбира, земјата веќе го покажа своето несогласување со оваа мерка, но сега би била подготвена да преговара за точките што се однесуваат на наведениот данок.

Контекстуализирајќи ја моменталната состојба, лЗемјите имаат можност да применуваат различни проценти за компаниите кои остваруваат профит во секоја земја. Во овој аспект, Ирска е европска земја со најнизок данок на корпорациите од нивниот профит, 12,5%. Ова беше поттик за многу моќни компании како што се „Епл“, „Гугл“, „Мајкрософт“ и други, да ги формираат своите седишта на континентот во оваа земја. Ова е добро за Ирска, бидејќи носи профит што веројатно не би го добила ако не беше. Ова е особено случај со Apple, кој ги централизира своите профити од сите европски земји во Ирска за да имаат корист од овој процент.

САД предложија минимален данок од 21%, но не беше постигнат меѓународен договор. И обратно, Да, тие 15% се договорени со останатите земји од Г7 (САД, Велика Британија, Франција, Германија, Канада, Италија и Јапонија) и Европската унија. Како членка на Европската унија, Ирска ќе мора да скокне од своите 12,5% на договорените 15%.

Ирска разбира дека ако треба да ја означат истата даночна стапка како и остатокот од земјите на Унијата, нема да има причина компаниите да останат даночни таму и да воспостават свои седишта. Затоа се чини дека Ирска сака да преговара за својата „посветеност“ на стапката што моментално ја применуваат на овие компании. Сепак, Се чини дека нема да најде голема поддршка бидејќи остатокот од земјите сметаат дека оваа стапка е конкурентна предност во однос на останатите кога големите компании плаќаат даноци во различни земји. Seeе видиме какви последици може да донесе ова за компаниите, нивната организација и потенцијални нови работни места што се појавуваат во Европа надвор од седиштата во Даблин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.